Czy wymagane jest prawo jazdy kat. C, aby uczestniczyć w kursie na żurawie HDS?
Operator żurawia przenośnego zwanego potocznie HDS, to osoba która steruje jego ruchami roboczymi w celach załadunku lub rozładunku różnego rodzaju materiałów. Najczęściej żurawie przenośne wykorzystywane są w budownictwie, ale nie tylko. Dzięki swoim coraz mniejszym gabarytom i możliwości zamontowania różnego osprzętu roboczego zamiast haka np. przyssawek, wykorzystuje się je do szklenia w nowo wybudowanych budynkach oraz do załadunku i rozładunku drzewa za pomocą specjalnego chwytaka w przemyśle leśnym.
Żuraw HDS w zależności od wielkości swojego udźwigu montowany jest na samochodach i przyczepach o DMC do 3,5 tony lub na samochodach ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. W zależności od tego gdzie zamontowany jest żuraw, od kierowcy samochodu z zamontowanym na nim HDS-em, wymaga się posiadania prawo jazdy odpowiedniej kategorii.
Jakiej kategorii prawo jazdy jest wymagane od kierowcy samochodu z zamontowanym żurawiem HDS?
Jeśli żuraw HDS posiada mały udźwig do około 1,5 tony i zamontowany jest na podwoziu samochodowym o DMC do 3,5 t, to od kierowcy wymaga się posiadania kategorii B prawo jazdy. Natomiast jeśli żuraw HDS zamontowany jest na podwoziu samochodowym o DMC pow. 3,5 tony, to od kierowcy takiego samochodu wymaga się posiadania prawo jazdy kategorii C.
W przypadku montażu żurawia HDS na przyczepie o DMC do 3,5 t, od kierowcy samochodu, który holuje taką przyczepę wymaga się posiadania prawo jazdy kategorii B + E. W przypadku gdy żuraw zamontowany jest na przyczepie ciężkiej o DMC pow. 3,5t od kierowcy, który holuje taką przyczepę wymaga się posiadania prawo jazdy kategorii C + E.
Czy wymagane jest posiadanie prawo jazdy kategorii C do uczestnictwa kursie na żurawie HDS?
Od osoby, która chce ukończyć kurs na operatora żurawi HDS nie wymaga się posiadania prawo jazdy kategorii B lub C, gdyż osoba ta może tylko obsługiwać żuraw, a nie zajmować się jego transportem po drodze publicznej. Urząd Dozoru Technicznego podczas egzaminu na obsługę żurawi HDS nie wymaga od osoby zdającej ten egzamin posiadania jakiekolwiek prawo jazdy. Z reguły jednak osoba, która jest operatorem dźwigu HDS na samochodzie jest jednocześnie jego kierowcą i posiada prawo jazdy odpowiedniej kategorii, po to aby pracodawca nie musiał zatrudniać dwóch różnych osób do jego obsługi, gdzie jedna pełni funkcję kierowcy samochodu, a druga obsługuje żuraw.
Aby zostać pełnoprawnym operatorem żurawia przenośnego trzeba ukończyć kurs na hds i zakończyć go egzaminem przed komisją z Urzędu Dozoru Technicznego. Zgodnie z Polskim prawem tylko uprawnienia wydane przez jednostkę Dozoru Technicznego, dają pełne kwalifikacje w zakresie obsługi żurawi przenośnych typu HDS.
Z naszej kolejnej publikacji dowiesz się jaki jest okres ważności uprawnień UDT na żurawie HDS?