Szkolenie autoklawy – kurs obsługi autoklawów.

(szkolenie jak i egzamin są prowadzone w formie on-line tylko do końca roku!!!)

Szkolenie w zakresie uzyskania uprawnień do obsługi autoklawów (sterylizatorów, wyparzarek)

 

Kurs obsługi autoklawów składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i kończy się egzaminem przed komisją energetyczną i wydaniem przez nich stosownego świadectwa kwalifikacji w zakrsie eksploatacji urzadzeń i instalacji: autoklawów. Szkolenie ma na celu przygotowanie słuchaczy do egzaminu kwalifikacyjnego na uprawnienia E – obsługa autoklawów (wyparzarek, sterylizatorów).

Całość szkolenia wraz z egzaminem prowadzimy w poniedziałki, środy lub piątki do wyboru w godz. 16 – 20.

Zapisz się na kurs dzwoniąc do nas na numer 504 556 709 lub skorzystaj z formularza.
Podczas szkolenia poruszane są następujące zagadnienia:

 

– podstawowe akty prawne dotyczące eksploatacji autoklawów
– wybrane zagadnienia z termodynamiki
– budowa, przeznaczenie i zasada działania autoklawów
– obsługa, bieżąca konserwacja
– przepisy BHP, PPOŻ, I Pomoc

 

Czym jest autoklaw?

Autoklaw to urządzenie służące do sterylizacji przedmiotów za pomocą pary wodnej. Umożliwia uzyskanie temperatury wyższej niż 100oC. Składa się z następujących części:

 • grubościennego zbiornika wykonanego z metalu,
 • pokrywy z systemem blokad, które umożliwiają szczelne zamknięcie komory,
 • manometru służącego do pomiaru ciśnienia,
 • ciśnieniowego zaworu bezpieczeństwa, który zabezpiecza komorę przed wybuchem w przypadku przekroczenia maksymalnego ciśnienia.

W zależności od rodzaju autoklawu występują dodatkowe elementy:

 • termometr może być podłączony do elektroniki odpowiedzialnej za pracę urządzenia,
 • wyposażenie sprzętu jest zamknięte w obudowie,
 • płaszcz wodny chłodzi przedmioty znajdujące się w autoklawie,
 • pompa próżniowa usuwa powietrze zgromadzone w komorze przed rozpoczęciem sterylizacji,
 • zewnętrzna wytwornica pary wodnej.

Sprzęt do sterylizacji może być wyposażony w różne systemy grzania, np.:

 • gazowy,
 • elektryczny,
 • olejowy.

Autoklawy znalazły zastosowania w wielu dziedzinach. Korzysta się z nich w gabinetach kosmetycznych, lekarskich i dentystycznych, odnowy biologicznej czy weterynaryjnych. Znajdują się także w szpitalach, różnego rodzaju laboratoriach, jak i zakładach przemysłowych, np. spożywczych lub farmaceutycznych.

Autoklawy przemysłowe wykorzystywane w przemyśle spożywczym stanowią wyposażenie zakładów mięsnych i warzywno-owocowych. Dzięki nim producent może zagwarantować trwałość swoich wyrobów oraz zapewnić bezpieczne warunki przechowywania. Urządzenia służą do gotowania, pasteryzacji, wygrzewania w próżni oraz sterylizacji. Autoklaw skraca czas produkcji o ok. 70%.

Autoklaw przemysłowy może być także wykorzystany do termo-mokrej obróbki pustaków betonowych, cegły sproszkowanej i silikatowej, płyt termoizolacyjnych z azbestu, jak i wielu innych materiałów budowlanych. Dzięki temu procesowi możliwe jest hartowanie.

Na czym polega sterylizacja w autoklawie?

Na początku zaleca się zapoznanie z instrukcją obsługi urządzenia, by korzystanie ze sprzętu nie stanowiło żadnego zagrożenia. Metalowe przedmioty podlegające sterylizacji autoklawem parowym powinny być umieszczone w specjalnych opakowaniach lub owinięte folią aluminiową. Natomiast płynne materiały zaleca się wyjawiać, korzystając z programów przeznaczonych do sterylizacji cieczy. Co ważne, niektóre modele wymagają  uzupełnienia wody przed rozpoczęciem dezynfekcji. Praca autoklawów parowych dzieli się na cztery fazy: nagrzewania, wyrównania, wyjaławiania i schładzania.

Kto może wziąć udział w kursie obsługi autoklawów?

Szkolenie z obsługi autoklawów jest skierowane do osób dorosłych, które zdobyły wykształcenie co najmniej podstawowe i posługują się językiem polskim w stopniu bardzo dobrym. W przypadku obcokrajowców należy przedstawić poświadczenie podpisane przez tłumacza przysięgłego. Wymogiem koniecznym do podjęcia nauki jest również ogólny dobry stan zdrowia.

Jak wygląda kurs z obsługi autoklawów?

Szkolenie jest prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną. Instruktorzy wyróżniają się bogatą wiedzą merytoryczną oraz wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w branży związanej z autoklawami.

W ramach nauki słuchacze uczestniczą w wykładach i zajęciach praktycznych, podczas których utrwalają wiadomości z części teoretycznej. Warsztaty to najlepszy sposób na naukę i podjęcie pierwszych samodzielnych kroków w pracy ze specjalistycznym sprzętem do sterylizacji. Całość kończy się egzaminem przed komisją energetyczną.

Kursanci, którzy podejdą do egzaminu i zdobędą pozytywny wynik, otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne w zakresie eksploatacji i instalacji urządzeń: autoklawów. Uprawnienia typu E umożliwiają obsługę sterylizatorów i wyparzarek.

Czego można się nauczyć podczas kursu z obsługi autoklawów?

Podczas wykładów instruktorzy poruszają następujące zagadnienia:

 • podstawowe akty prawne dotyczące autoklawów,
 • wybrane zagadnienia z termodynamiki,
 • budowa, przeznaczenie i zasady działania autoklawów,
 • obsługa bieżąca urządzeń i konserwacja sprzętu,
 • przepisy bhp, ppoż. i pierwszej pomocy.

monter wentylacji kurs szkolenie na nalewaki podesty ruchome opole kurs sep olsztyn kursy palacza co bydgoszcz kurs hydraulika katowice kurs montera klimatyzacji uprawnienia na kotły powyżej 50 kw uprawnienia do podłączenia kuchenki gazowej cena autoklawy przemysłowe