Szkolenie autoklawy – kurs obsługi autoklawów.

Szkolenie w zakresie uzyskania uprawnień do obsługi autoklawów (sterylizatorów, wyparzarek)

Prowadzimy kursy obsługi autoklawów w następujących miastach: Częstochowa, Bełchatów, Gliwice, Wrocław, Łódź, Opole, Katowice, Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Toruń, Bielsko Biała, Bydgoszcz, Olsztyn, Białystok, Szczecin, Zielona Góra, Rzeszów, Lublin, Kielce   sprawdź aktualne terminy szkoleń na autoklawy w tych miastach

Kurs obsługi autoklawów składa się z części teoretycznej oraz praktycznej i kończy się egzaminem przed komisją energetyczną i wydaniem przez nich stosownego świadectwa kwalifikacji w zakrsie eksploatacji urzadzeń i instalacji: autoklawów. Szkolenie ma na celu przygotowanie słuchaczy do egzaminu kwalifikacyjnego na uprawnienia E – obsługa autoklawów (wyparzarek, sterylizatorów).

Zapisz się na kurs dzwoniąc do nas na numer 504 556 709 lub skorzystaj z formularza.

Podczas szkolenia poruszane są następujące zagadnienia:

– podstawowe akty prawne dotyczące eksploatacji autoklawów
– wybrane zagadnienia z termodynamiki
– budowa, przeznaczenie i zasada działania autoklawów
– obsługa, bieżąca konserwacja
– przepisy BHP, PPOŻ, I Pomoc

Kurs obsługi autoklawów dla grup zorganizowanych prowadzimy szkolenia na terenie całej Polski bezpośrednio u pracodawcy. Termin i miejsce szkolenia dostosujemy do państwa potrzeb. Zajmujemy się wszystkimi formalnościami w zakresie wyznaczania terminu egzaminu końcowego. Szkolenia prowadzone są przez doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną z wieloletnim doświadczeniem w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci cieplnych typu autoklawy.

Zajęcia teoretyczne, praktyczne jak i późniejszy egzamin mogą odbywać się w dogodnych dla państwa terminach. Szkolenia prowadzimy również w weekendy. Dla grup zorganizowanych możliwość negocjacji cenowej, sprawdź nasz aktualny cennik szkoleń grupowych z obsługi autoklawów.

Czym jest autoklaw?

Autoklaw to urządzenie służące do sterylizacji przedmiotów za pomocą pary wodnej. Umożliwia uzyskanie temperatury wyższej niż 100oC. Składa się z następujących części:

 • grubościennego zbiornika wykonanego z metalu,
 • pokrywy z systemem blokad, które umożliwiają szczelne zamknięcie komory,
 • manometru służącego do pomiaru ciśnienia,
 • ciśnieniowego zaworu bezpieczeństwa, który zabezpiecza komorę przed wybuchem w przypadku przekroczenia maksymalnego ciśnienia.

W zależności od rodzaju autoklawu występują dodatkowe elementy:

 • termometr może być podłączony do elektroniki odpowiedzialnej za pracę urządzenia,
 • wyposażenie sprzętu jest zamknięte w obudowie,
 • płaszcz wodny chłodzi przedmioty znajdujące się w autoklawie,
 • pompa próżniowa usuwa powietrze zgromadzone w komorze przed rozpoczęciem sterylizacji,
 • zewnętrzna wytwornica pary wodnej.

Sprzęt do sterylizacji może być wyposażony w różne systemy grzania, np.:

 • gazowy,
 • elektryczny,
 • olejowy.

Autoklawy znalazły zastosowania w wielu dziedzinach. Korzysta się z nich w gabinetach kosmetycznych, lekarskich i dentystycznych, odnowy biologicznej czy weterynaryjnych. Znajdują się także w szpitalach, różnego rodzaju laboratoriach, jak i zakładach przemysłowych, np. spożywczych lub farmaceutycznych.

Autoklawy przemysłowe wykorzystywane w przemyśle spożywczym stanowią wyposażenie zakładów mięsnych i warzywno-owocowych. Dzięki nim producent może zagwarantować trwałość swoich wyrobów oraz zapewnić bezpieczne warunki przechowywania. Urządzenia służą do gotowania, pasteryzacji, wygrzewania w próżni oraz sterylizacji. Autoklaw skraca czas produkcji o ok. 70%.

Autoklaw przemysłowy może być także wykorzystany do termo-mokrej obróbki pustaków betonowych, cegły sproszkowanej i silikatowej, płyt termoizolacyjnych z azbestu, jak i wielu innych materiałów budowlanych. Dzięki temu procesowi możliwe jest hartowanie.

Na czym polega sterylizacja w autoklawie?

Na początku zaleca się zapoznanie z instrukcją obsługi urządzenia, by korzystanie ze sprzętu nie stanowiło żadnego zagrożenia. Metalowe przedmioty podlegające sterylizacji autoklawem parowym powinny być umieszczone w specjalnych opakowaniach lub owinięte folią aluminiową. Natomiast płynne materiały zaleca się wyjawiać, korzystając z programów przeznaczonych do sterylizacji cieczy. Co ważne, niektóre modele wymagają  uzupełnienia wody przed rozpoczęciem dezynfekcji. Praca autoklawów parowych dzieli się na cztery fazy: nagrzewania, wyrównania, wyjaławiania i schładzania.

Kto może wziąć udział w kursie obsługi autoklawów?

Szkolenie z obsługi autoklawów jest skierowane do osób dorosłych, które zdobyły wykształcenie co najmniej podstawowe i posługują się językiem polskim w stopniu bardzo dobrym. W przypadku obcokrajowców należy przedstawić poświadczenie podpisane przez tłumacza przysięgłego. Wymogiem koniecznym do podjęcia nauki jest również ogólny dobry stan zdrowia.

Jak wygląda kurs z obsługi autoklawów?

Szkolenie jest prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną. Instruktorzy wyróżniają się bogatą wiedzą merytoryczną oraz wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w branży związanej z autoklawami.

W ramach nauki słuchacze uczestniczą w wykładach i zajęciach praktycznych, podczas których utrwalają wiadomości z części teoretycznej. Warsztaty to najlepszy sposób na naukę i podjęcie pierwszych samodzielnych kroków w pracy ze specjalistycznym sprzętem do sterylizacji. Całość kończy się egzaminem przed komisją energetyczną.

Kursanci, którzy podejdą do egzaminu i zdobędą pozytywny wynik, otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne w zakresie eksploatacji i instalacji urządzeń: autoklawów. Uprawnienia typu E umożliwiają obsługę sterylizatorów i wyparzarek.

Czego można się nauczyć podczas kursu z obsługi autoklawów?

Podczas wykładów instruktorzy poruszają następujące zagadnienia:

 • podstawowe akty prawne dotyczące autoklawów,
 • wybrane zagadnienia z termodynamiki,
 • budowa, przeznaczenie i zasady działania autoklawów,
 • obsługa bieżąca urządzeń i konserwacja sprzętu,
 • przepisy bhp, ppoż. i pierwszej pomocy.