Skip to content

Organizujemy kursy obsługi dźwigów towarowo - osobowych oraz budowlanych.

Kurs obsługi dźwigów - wind towarowych i osobowych.

Szkolenie w zakresie uzyskania uprawnień UDT na operatora dźwigów towarowo – osobowych ze sterowaniem wewnętrznym oraz szpitalne i budowlane.

Opis przebiegu kursu obsługi dźwigów - wind towarowych i osobowych.

Czas trwania kursu

Kurs na dźwigi – windy towarowo osobowe składa się z zajęć teoretyczno – praktycznych. Zajęcia teoretyczne prowadzone są w formie wykładów. Zajęcia praktyczne prowadzone są na dźwigu towarowym – osobowym z aktualnym badaniem technicznym UDT.

Warunki przyjęcia na kurs

Aby zostać przyjętym na kurs należy mieć ukończone 18 lat, minimum wykształcenie podstawowe oraz posługiwać się językiem Polskim w stopniu komunikatywnym lub zapewnić na egzamin tłumacza przysięgłego.

Pełnomocnictwo UDT

Aby zostać przyjętym na kurs należy dostarczyć w formie skanu na 3 tyg. przed szkoleniem Pełnomocnictwo. Dokument upoważnia ośrodek szkoleniowy do reprezentowania słuchacza przed komisją UDT. Pełnomocnictwo może być dostarczone na nasz adres e-mail.

Egzamin UDT i ważność uprawnień

Szkolenie jest zakończone egzaminem przed UDT teoretyczno – praktycznym i po jego pozytywnym wyniku słuchacz otrzymuje uprawnienia na dźwigi towarowe, osobowe, szpitalne lub budowlane i są one ważne przez okres 10 lat.

Przebieg egzaminu UDT.

Egzamin końcowy przez komisją kwalifikacyjną egzaminacyjną UDT składa się z 3 części: pisemnej, ustnej oraz praktycznej. Egzamin pisemny teoretyczny jest przeprowadzany w formie testu zawierającego 15 pytań i należy prawidłowo zaznaczyć przynajmniej 11 odpowiedzi. Po pozytywnym napisaniu testu, słuchacz jest dopuszczany do części praktycznej gdzie musi odpowiedzieć prawidłowo na jedno pytanie z obsługi codziennej przy dźwigu towarowym lub osobowym. Po zaliczeniu części ustnej, słuchacz jest dopuszczany do części praktycznej, polegającej na prawidłowym przetransportowaniu ładunku z jednego poziomu na drugi poziom budynku, w którym zamontowana jest winda.

Rodzaj uzyskanych uprawnień UDT.

Po pozytywnym wyniku egzaminu przez komisją UDT słuchacz otrzymuje zaświadczenie kwalifikacyjne UDT uprawniające go do obsługi dźwigów towarowych i osobowych w tym szpitalnych (dawna kat. IID) lub dźwigów – wind budowlanych (dawna kat. ID). Uprawnienia na dźwigi są ważne przez okres 10 lat i wydawane są bez tonażowego ograniczenia.

Program szkolenia na żurawiki stacjonarne (warsztatowe lub przyścienne:

  • wiadomości o Dozorze Technicznym
  • rodzaje i typy dźwigów towarowych i osobowych
  • budowa i zasada działania wind budowlanych
  • mechanizmy – rodzaje i zasady działania
  • zabezpieczenia mechaniczne i elektryczne stosowane w dźwigach osobowych i szpitalnych
  • udźwig nominalny
  • czynności operatora przed, w trakcie i po pracy na dźwigu osobowym
  • zajęcia praktyczne
  • bhp przy obsłudze wind towarowych – budowlanych

Zajęcia praktyczne prowadzone są na dźwigu towarowo – osobowym posiadającym aktualną decyzję UDT zezwalającą na jego eksploatację. Zajęcia teoretyczne prowadzone są w formie tradycyjnych wykładów oraz słuchacze otrzymują również obszerne materiały szkoleniowe. Podczas szkolenia słuchacze kursu zapoznawani są również z instrukcją eksploatacji producenta dźwigu – windy towarowo – osobowej.

Kursy na dźwigi i windy towarowe, osobowe lub budowlane prowadzimy na terenie miast Wieluń, Bełchatów, Radomsko, Piotrków Trybunalski, Sieradz, Łódź, Wrocław, Kraków, Katowice, Śląsk, Zabrze, Poznań, Opole oraz Częstochowa.

Kurs obsługi wind szpitalnych.
Uprawnienia na dźwigi budowlane.
Kursy na widny towarowe.
Kursy na dźwigi towarowe.

Dźwigi towarowe służą do transportu ładunków pomiędzy kondygnacjami budynków. Bardzo często stanowią samodzielną konstrukcję samonośną, która jest obsługiwana przez operatora. Dźwigi towarowo-osobowego udźwigu od 900 kg wzwyż są wykorzystywane do przewozu towarów i ludzi. Najczęściej maszyny o większym udźwigu są skonstruowane w taki sposób, by ułatwić załadunek i rozładunek towaru za pomocą wózków widłowych, elektrycznych czy ręcznych paletowych. Urządzenia są napędzane siłownikami typu EC (teleskopowe z mechaniczną synchronizacją) lub TCS (z wąskimi szybami). W zależności od potrzeby mogą zostać dodatkowo zamontowane pochwyty, które stabilizują podłogę w trakcie załadunku.

Dźwig potocznie określa się mianem windy lub wyciągu. Z jego pomocą można szybko i sprawnie przemieścić ładunek (ludzi lub towar) na platformie lub w kabinie. Ruch odbywa się wzdłuż sztywnych prowadnic nachylonych pod kątem minimum 15 stopni do poziomej powierzchni pomiędzy różnymi poziomami budowli.

Biorąc pod uwagę różnorakie kryteria, wyróżniamy różne rodzaje dźwigów – wind:

  • typ napędu: dźwigi hydrauliczne i elektryczne,
  • konstrukcja szybu dźwigowego: panoramiczne (otwarty szyb), wyciąg z maszynownią i bez maszynowni,
  • budowa mechanizmu napędowego: z reduktorem i bez reduktora,
  • sposób sterowania dźwigiem: zewnętrzne, wewnętrzne, zbiorcze, grupowe, przestawne, sterowanie dyspozycjami,
  • konstrukcja dźwigu: jedno- i dwu kabinowe,
  • przeznaczenie: windy osobowe, windy towarowe, windy osobowo – towarowe, szpitalne, budowlane, specjalne;

Krótka charakterystyka dźwigów ze względu na zastosowanie:

Dźwig osobowy służy do przemieszczania osób w pionie pomiędzy piętrami. W zależności od budowy jest napędzany elektrycznie lub hydraulicznie. Transport odbywa się w kabinie wzdłuż sztywnych prowadnic, najczęściej w szybie dźwigowym. Dźwig towarowy nie posiada sterowania w środku kabiny, porusza się wzdłuż prowadnic pionowych lub nieznacznie nachylonych do pionu. Co ważne, nie mają do niego dostępu ludzie. Dźwig towarowo-usługowy jest używany do przemieszczenia towaru razem z osobami odpowiedzialnymi za jego ładunek i rozładunek.

Dźwig szpitalny jest wykorzystywany do transportu osób i łóżek szpitalnych razem ze sprzętem medycznym. Wyróżnia się funkcjami przeznaczonymi dla jazdy uprzywilejowanej. Dźwig budowlany jest przeznaczony do przewozu ludzi i ładunków lub samych ładunków. Transport odbywa się w kabinie lub na platformie poruszającej się wzdłuż prowadnic pionowych lub delikatnie nachylonych.

Kto może wziąć udział w kursie obsługi dźwigów towarowo-osobowych?

Szkolenie jest skierowane do osób, które ukończyły 18 lat, posiadają wykształcenie minimum podstawowe i znają język polski w stopniu komunikatywnym. Obcokrajowcy, którzy chcieliby zapisać się na kurs, powinni posługiwać się językiem polskim w stopniu komunikatywnym lub zapewnić na egzaminie obecność tłumacza przysięgłego.

Jak zdobyć uprawnienia na windy towarowe?

Kurs obsługi dźwigów towarowo – osobowych obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Całość koczy się egzaminem przed komisja Urzędu Dozoru Technicznego UDT. Pozytywny wynik z egzaminu uprawnia do wykonywania pracy na stanowisku operatora dźwigów towarowo – osobowych.

Czy zdobyte uprawnienia tracą ważność?

Uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego są wydawane na okres 10 lat w postaci zaświadczenia kwalifikacyjnego. Najpóźniej 3 miesiące przed upływem tego terminu należy złożyć stosowny wniosek o przedłużenie ważności uprawnień. Należy również oświadczyć, że przeciągu ostatnich 5 lat przynajmniej przez 3 lata wykonywano czynności operatora dźwigów towarowych – osobowych. Dokument można złożyć w wersji papierowej lub elektronicznej w jednostce UDT, która wydała zaświadczenie.

Jakie kategorie uprawnień na dźwigi rozróżniamy?

Urząd dozoru technicznego nadaje uprawnienia w dwóch kategoriach:

  • dźwigi budowlane (dawna kategoria ID) głównie montowane są na zewnątrz budynków
  • dźwigi towarowo – -osobowe ze sterowaniem wewnętrznym i szpitalne, które uprawniają również do obsługi wind szpitalnych nie posiadających ogranicznika obciążenia kabiny (dawna kat. IID)
Back To Top