Kurs obsługi pilarek łańcuchowych.
Kurs obsługi pilarek łańcuchowych - spalinowych.
Prowadzimy szkolenia w zakresie uzyskania uprawnień pilarza na obsługę pilarek łańcuchowych.
Kurs obsługi pilarki - opis przebiegu szkolenia.
Podstawa prawna szkolenia: § 21 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu nie których prac z zakresu gospodarki leśnej. Takie szkolenie 10 godzinne powinni również przejść wszyscy, którzy podczas wykonywania prac obsługują pilarki w zakładach budowlanych, tartkach, firmach zajmujących się pielęgnacją zieleni czy parków, Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna oraz cieśle i dekarze. Osoby, które chcą pracować w Lasach Państwowych przy pozyskiwaniu drewna lub chcą świadczyć usługi dla Lasów Państwowych jako ZUL czyli Zakład Usług Leśnych, powinny ukończyć dłuższy kurs pilarza – drwala trwający min. 56 godz. (1 dzień zajęć teoretycznych, 5 dni zajęć praktycznych na zrębie leśnym).
Program szkolenia operatorów pilarek łańcuchowych spalinowych:
- użytkowanie i obsługa pilarki
- rodzaje, budowa i typy pił mechanicznych
- techniki ścinki i obalania drzew
- techniki okrzesywania i przerzynki drewna
- bezpieczeństwo i higiena pracy przy obsłudze pilarki
Pilarki łańcuchowe spalinowe czy też elektryczne do drewna, są bardzo niebezpiecznymi narzędziami pracy, zwłaszcza u osób nie doświadczonych. W praktyce piły łańcuchowe wykorzystuje się do przerzynki drew ich ścinania oraz okrzesywania. Głównymi przyczynami wypadków przy pracy z udziałem pilarek łańcuchowych spalinowych czy też elektrycznych, jest bezpośredni kontakt operatora z łańcuchem pilarki.
Środki ochrony osobistej BHP na stanowisku pilarza – operatora pilarki to przede wszystkim spodnie lub nogawice antyprzecięciowe, kask ochronny z osłona twarzy i nausznikami, rękawice antywibracyjne oraz obuwie robocze. Warto również aby odzież robocza była koloru jaskrawego, co sprawi, iż będziemy widoczni dla osób trzecich z dalszej odległości. Do sytuacji nie bezpiecznych z obsługą pilarki można zaliczyć zjawisko odbicia, hałas, wibracje, prąd elektryczny, oleje oraz samo paliwo.
Kursy pilarza w zakresie obsługi pilarek łańcuchowych prowadzimy na terenie miast Wieluń, Wieruszów, Pajęczno, Praszka, Olesno, Kluczbork, Kępno, Bełchatów, Piotrków Trybunalski, Częstochowa, Sieradz, Radomsko, Łódź, Opole oraz Wrocław.
Uprawnienia na piły – pilarki łańcuchowe spalinowe czy też elektryczne są ważne bezterminowo i są honorowane na terenie całej Polski. Również takie uprawnienia powinny posiadać osoby zajmujące się arborystyką oraz ścinka drzew i przycinaniem ich gałęzi oraz pilarze – drwale. Prowadzimy również kursy obsługi kos spalinowych tzw. podkrzesywarek spalinowych oraz akumulatorowych.
Podczas szkolenia na pilarza prezentowana jest również właściwa konserwacja pilarek mechanicznych, zgodnie z instrukcją eksploatacji, wydaną przez producenta pilarki. Słuchacze kursu zapoznawani są również z prostymi zabiegami konserwacyjnymi, takimi jak prawidłowe ostrzenie łańcucha pilarki oraz jego wymiana, czy też sprawdzanie i czyszczenie świecy zapłonowej. Omawiane są również różnego rodzaju osprzęty pomagające pilarzowi prawidłowo ściąć i obalić drzewo.
Zgodnie z PN-EN ISO 11681-1 część II pilarka łańcuchowa powinna być wyposażona w następujące zabezpieczenia oraz udogodnienia:
- pilarka powinna być wyposażona w uchwyty dla obu rąk, aby umożliwić jej pełne pochwycenie nawet w rękawicach, a prawa ręka powinna mieć możliwość jej szybkiego, w razie potrzeby, wyłączenia
- pilarka powinna być wyposażona w osłony obu rąk, uniemożliwiający podczas pracy ich kontakt z łańcuchem oraz w przedniej osłonie powinien być zainstalowany hamulec, który zadziała podczas nacisku na nią
- pilarka powinna być wyposażona w wychwytnik łańcucha oraz zderzak, który pozwoli na jej bezpieczne oparcie o przecinanie drzewa
- wszystkie elementy pilarki nagrzewające się oraz będące pod napięciem powinny być osłonięte
- otwór dla spalin powinien być tak skonstruowany, aby podczas pracy kierowały się z dala od twarzy operatora pilarki
- wszystkie pilarki powinny być wyposażone w piktogramy informujące pilarza o używaniu podczas pracy osłon twarzy, oczu i uszu
Przed rozpoczęcie pracy na pilarce, pilarz – drwal powinien się szczegółowo zapoznać z instrukcją jej obsługi wydaną przez producenta, szczególnie z działem bhp oraz wpływem hałasu i drgań na operatora pilarki oraz sposobami ich minimalizacji. Obowiązkiem każdego operatora pilarki, jest dbanie o stan techniczny swojego urządzenia.
Zaświadczenie o ukończeniu kursu pilarza w zakresie obsługi pilarek łańcuchowych, będzie również uprawniało do wykonywania pilarką prac przy robotach ziemnych, budowlanych i drogowych. Nasze zaświadczenia o ukończeniu kursu obsługi pilarek są równoznaczne z uprawnieniami na piły mechaniczne wydawanymi przez IMBiGS.
Według Ministerstwa Pracy zawód pilarza – drwala (kod zawodu 621001) polega na:
- wykonywaniu wszelkich prac związanych ze ścinką drzew na zrębach, trzebieżach czy też młodnikach w lasach
- okrzesywaniu i przerzynaniu już obalonych drzew
- przygotowanie pilarki do pracy i utrzymanie jej właściwego stanu technicznego poprzez konserwację zgodnie z instrukcją jej producenta
- wykonywanie prac pielęgnacyjnych w młodnikach i uprawach polegające na wycinaniu i podkrzesywaniu
- usuwanie drzew trudnych i wywrotów oraz złomów
- przerzynanie pilarką mechaniczną dłużyc i kłód
- dokonywanie prac załadowczych pozyskanego drewna
- ostrzenie łańcucha tnącego i dokonywanie niewielkich napraw pilarek