Prowadzimy kursy obsługi i konserwacji wywrotnic i wyładowarek wagonów.
Kursy na wywrotnice i wyładowarki na stanowisku obsługi i konserwacji.
Szkolenia w zakresie uzyskania uprawnień TDT na obsługę i konserwacje wywrotnic lub wyładowarek wagonowych.
Opis przebiegu szkolenia i egzaminu.
Przebieg szkolenia oraz egzaminu
Szkolenie prowadzone jest w formie tradycyjnych wykładów oraz późniejszych zajęć praktycznych na wywrotnicy lub wyładowarce wagonów. Końcowy egzamin sprawdzający kwalifikacje jest przeprowadzany przed komisja egzaminacyjną Transportowego Dozoru Technicznego TDT i składa się z części pisemnej, ustnej oraz praktycznej przy urządzeniu. Pozytywny wynik ze wszystkich trzech części daje pozytywny wynik egzaminu końcowego, co skutkuje wydanie przez TDT uprawnienia na obsługę lub konserwację wyładowarek lub wywrotnic wagonów w formie zaświadczenia kwalifikacyjnego wielkości dowodu osobistego.
Program szkolenia operatorów i konserwatorów wywrotnic i wyładowarek wagonów:
- przepisy ogólne i ogólne zagadnienia o działalności Dozoru Technicznego
- podział SUT – specjalistycznych urządzeń transportu bliskiego i ciągłego
- instrukcje eksploatacji wywrotnic i wyładowarek wagonów
- urządzenia zapewniające bezpieczna eksploatację SUT
- obowiązki na stanowisku obsługi wywrotnic i wyładowarek wagonów
- zakres obowiązków pracowniczych konserwacji SUT
- badania techniczne TDT: rodzaje, okresy
- BHP przy obsłudze i konserwacji wywrotnic i wyładowarek wagonów
Na każde urządzenie techniczne czyli wywrotnice i wyładowarkę otrzymuje się oddzielne zaświadczenie kwalifikacyjne TDT, Otrzymuje się również oddzielne zaświadczenia kwalifikacyjne na stanowisku obsługi lub konserwacji wywrotnic czy wyładowarek wagonów. Prowadzimy również szkolenia operatorów i konserwatorów przeciągarek wagonów oraz kursy operatorów i konserwatorów zwałowarek i zwałowarko – ładowarek.
Wywrotnica wagonowa to rodzaj dźwignicy służącej do obracania, przechylania i opróżniania zbiorników czy też wagonów. Urządzenie wykorzystywane jest do rozładunków sypkich materiałów, np. żwiru, zboża, węgla. Wywrotnice wagonowe są powszechnie wykorzystywane w portach, elektrowniach oraz na placach składowych. Ze względu na konstrukcję, wyróżnia się m.in.:
- wywrotnice stałe wieżowe,
- żurawiowe,
- mostowo-suwnicowe,
- wywrotnicę kołyskową,
- wywrotnicę bębnową,
- wywrotnicę dźwigniową.
Co więcej, urządzenia przeładunkowe tego typu mogą funkcjonować w dwojaki sposób. Jedno urządzenie przechyla maszynę do przodu z kolei drugie przechyla wagon na bok. Jedna wywrotnica może wyładowywać nawet kilka wagonów jednocześnie.
Wyładowarka wagonowa to maszyna przeznaczona do rozładunku z odkrytych wagonów kolejowych. Często korzysta się z niej w hutach, żwirowniach, składach opałowych czy też cementowniach. Urządzenie korzystnie wpływa na efektywność wykonywanych prac. Najbardziej popularne wyładowarki to modele poruszające się z wykorzystaniem siły własnego napędu. Maszyny poruszają się wzdłuż szerokiego toru.
Kto może wziąć udział w kursie obsługi i konserwacji wywrotnic i wyładowarek wagonów?
Szkolenie na wywrotnice jest adresowane do osób pełnoletnich, które legitymują się wykształceniem co najmniej podstawowym, cieszą się ogólnym dobrym stanem zdrowia i władają językiem polskim w stopniu komunikatywnym. Oferta kierowana jest do osób, które myślą o przebranżowieniu się lub zwiększeniu swoich szans na rynku pracy.
Kurs operatora i konserwatora wywrotnic i wyładowarek wagonów z pewnością pomoże w budowaniu ścieżki zawodowej daje możliwość zdobycia nowego doświadczenia zawodowego. Osoba pracująca na stanowisku operatora zajmuje się wyładunkiem materiałów, steruje pracą urządzeń i dba o dobry stan techniczny maszyn wykorzystywanych w miejscu pracy.
Jak wygląda kurs obsługi i konserwacji wywrotnic?
Szkolenie składa się z wykładów i zajęć praktycznych, dzięki którym słuchacze zdobywają wiedzę oraz umiejętności niezbędne do podjęcia pracy z wykorzystanie wywrotnic, a także wyładowarek wagonów. Szkolenie ma również na celu przygotowanie słuchaczy kursu do egzaminu końcowego przed komisja TDT.
Czego można się nauczyć podczas kursu?
Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, którzy posiadają bogatą wiedzę merytoryczną, jak i doświadczenie zawodowe związane z obsługą i konserwacją wywrotnic.
W jaki sposób można zdobyć uprawnienia na obsługę i konserwację wywrotnic oraz wyładowarek wagonów?
Słuchacze, którzy ukończą szkolenie i otrzymają pozytywny wynik z egzaminu zdawanego przed komisją TDT, zdobywają zaświadczenie kwalifikacyjne ważne na okres 10 lat. By przedłużyć ważność uprawnień należy złożyć wniosek o przedłużenie kwalifikacji nie później niż 3 miesiące przed upływem daty ważności. Ponadto osoba ubiegająca się o przedłużenie zaświadczenia musi złożyć oświadczenie, w którym deklaruje, że w ciągu ostatnich 5 lat przynajmniej przez 3 lata pracowała na stanowisku związanym z obsługą i konserwacją wywrotnic i wyładowarek wagonów.
Jakie pytania mogą się pojawić na egzaminie z obsługi wywrotnic i wyładowarek wagonów?
Pytania pojawiające się podczas egzaminu teoretycznego dotyczą zagadnień omawianych podczas kursu. Oto kilka przykładowych pytań:
1. Opisz mechanizm pracy wyładowarki.
2. W jaki sposób działa wywrotnica?
3. W którym miejscu należy sprawdzić stan olejów i smarów?
4. Jakie badania wykonuje Transportowy Dozór Techniczny?
5. W jaki sposób jest zasilana wyładowarka do wagonów?
Ile kosztuje kurs na wywrotnice i wyładowarki wagonów?
Cena szkolenia jest uzależniona od liczby słuchaczy. Im większa grupa osób zadeklaruje chęć odbycia kursu w wyznaczonym terminie, tym cena jest niższa.