Kurs obsługi sprężarek, kompresorów, ssaw, dmuchaw i instalacji sprężonego powietrza

(szkolenie jak i egzamin są prowadzone w formie on-line tylko do końca roku!!!)

Szkolenie w zakresie uzyskania uprawnień eksploatacji i dozoru sprężarek, kompresorów, ssaw, dmuchaw i instalacji sprężonego powietrza

 

Prowadzimy kursy obsługi spreżarek w następujących miastach: Częstochowa, Bełchatów, Gliwice, Wrocław, Łódź, Opole, Katowice, Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Toruń, Bielsko Biała, Bydgoszcz, Olsztyn, Białystok, Szczecin, Zielona Góra, Rzeszów, Lublin, Kielce   sprawdź aktualne terminy szkoleń w tych miastach

Warunki przyjęcia na kurs:

– przynajmniej podstawowe wykształcenie,
– ukończony 18 rok życia;

Kurs na sprężarki, kompresory, ssawy, dmuchawy i instalacje sprężonego powietrza składa się z części teoretycznej i praktycznej i kończy się egzaminem przed komisją kwalifikacyjną. Wydawane uprawnienia na sprężarki w formie świadectwa kwalifikacji są ważne przez okres 5 lat i należy je odnawiać.

Zapisz się na kurs dzwoniąc do nas na numer 504 556 709 lub skorzystaj z formularza.

Podczas szkolenia na sprężarki poruszane są następujące zagadnienia:
– akty prawne w sprawie szczegółowych zasad eksploatacji urządzeń i instalacji sprężonego powietrza,
– podział sprężarek – kompresorów ze względu na budowę i zasadę działania (tłokowe, rotacyjne, przepływowe),
– wielkości charakterystyczne sprężarek, dmuchaw,ssaw
– wymagania dotyczące zbiorników ciśnieniowych (stałych i przewoźnych) wynikające z przepisów UDT,
– czynności przy uruchamianiu i zatrzymywaniu sprężarek w zależności od konstrukcji, rodzaju napędu, wielkości i przeznaczeniu
– metody regulacji wydajności sprężarek,
– urządzenia do automatycznej regulacji ciśnienia,
– przepisy w zakresie BHP, P.POŻ;

Kurs obsługi sprężarek dla grup zorganizowanych prowadzimy szkolenia na terenie całej Polski bezpośrednio u pracodawcy. Termin i miejsce szkolenia dostosujemy do państwa potrzeb. Zajmujemy się wszystkimi formalnościami w zakresie wyznaczania terminu egzaminu końcowego. Szkolenia prowadzone są przez doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną z wieloletnim doświadczeniem w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci sprężonych gazów.

Zajęcia teoretyczne, praktyczne jak i późniejszy egzamin mogą odbywać się w dogodnych dla państwa terminach. Szkolenia prowadzimy również w weekendy. Dla grup zorganizowanych możliwość negocjacji cenowej, sprawdź nasz aktualny cennik szkoleń grupowych na obsługę sprężarek.

Czym jest sprężarka? Podział i klasyfikacja sprężarek.

Sprężarka to maszyna energetyczna. Jej kluczowe zadania to podwyższenie ciśnienia gazu lub powietrza i usprawnienie jego przepływu. Sprężarki możemy sklasyfikować, uwzględniając zróżnicowane parametry. Poniżej uproszczony podział.

Ze względu na typ konstrukcji możemy podzielić maszyny na sprężarki wyporowe i sprężarki przepływowe. Oto przykładowe rodzaje:

  • sprężarka odśrodkowa — podnosi ciśnienie, zwiększając ciśnienie powietrza, inaczej nazywa się ją sprężarką dynamiczną; idealnie sprawdza się w sytuacjach, w których wymagane jest korzystanie z nieskazitelnie czystego powietrza; maszyna jest bezolejowa, a obieg powietrza i substancje smarne są od siebie oddzielone; nie wymaga częstego serwisowania;
  • sprężarka śrubowa rotacyjna — jest to maszyna wyporowa, sprężanie odbywa się za sprawą dwóch wirników, które obracają się w przeciwnych kierunkach; często korzysta się z nich w przemyśle (zakres mocy 11 — 250 kW); sprężone powietrze może być zanieczyszczone przez olej lub wilgotne, dlatego czasami wymagane jest uzdatnianie sprężonego powietrza, czyli oczyszczanie z toksyn i nadmiaru wody;
  • sprężarka tłokowa — często nazywa się ją sprężarką wyporową; jej działanie jest bardzo proste: maszyna pobiera powietrze, które za pomocą tłoku zmniejsza swoją objętość i zwiększa ciśnienie.

Biorąc pod uwagę stosunek sprężania, wyróżniamy:

  • dmuchawy,
  • kompresory,
  • wentylatory.

Analizując liczbę stopni, sprężarki dzielimy na:

  • jednostopniowe,
  • dwustopniowe.

Kolejnym parametrem, który zasługuje na uwagę jest mobilność. Tutaj obserwuje się podział na:

  • sprężarki przewoźne,
  • sprężarki stacjonarne.

Innym kryterium, które można zastosować jest rodzaj napędu, wymienia się:

  • sprężarki elektryczne,
  • sprężarki ręczne.

Ostatnim wyróżnikiem jest rodzaj sprężanego czynnika:

  • sprężarka gazowa,
  • sprężarka powietrza.

Podczas pracy sprężarka wydziela dużo ciepła, dlatego niezbędny w tej sytuacji jest układ chłodniczy. Jednym z najważniejszych jego elementów jest pompa do wody. Bez niej może dojść do przegrzania maszyny, a w najgorszym wypadku do zatarcia napędu.

Do czego służą sprężarki?

Sprężarki to maszyny wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle, gospodarstwach domowych, transporcie materiałów sypkich oraz w technice. Maszyny, które znalazły zastosowanie w przemyśle, służą m.in. do napędzania narzędzi, malowania, podnoszenia ciśnienia w układach czy pompowania opon samochodowych. Ponadto są pomocne w przetłaczaniu gazu ziemnego oraz ładowaniu silników spalinowych. Warto podkreślić, że obsługa sprężarek przemysłowych wymaga posiadania specjalistycznych uprawnień.

Kto może wziąć udział w kursie na sprężarki, kompresory, ssawy, dmuchawy i instalacje sprężonego powietrza?

Kurs na sprężarki to propozycja dla osób, które ukończyły 18 rok życia, legitymują się wykształceniem minimum podstawowym i znają język polskim w stopniu bardzo dobrym. W przypadku obcokrajowców warunkiem koniecznym do udziału w szkoleniu jest przedłożenie poświadczenia podpisanego przez tłumacza przysięgłego.

Czego można się nauczyć podczas kursu?

Program szkolenia składa się z części teoretycznej i praktycznej. Słuchacze uczestniczą w wykładach, podczas, których poznają akty prawne dotyczące zasad eksploatacji urządzeń i instalacji sprężonego powietrza oraz przepisy BHP o P.POŻ. Ponadto kursanci zdobywają wiedzę z zakresu urządzeń służących do automatycznej regulacji powietrza, metod regulacji wydajności sprężarek i najważniejszych parametrów sprężarek, dmuchaw i ssaw. Ponadto uczą się wykonywania czynności związanych z uruchamianiem i zatrzymywaniem sprężarek różnego typu. Uczestnicy szkolenia poznają także przepisy UDT określające wymagania dla zbiorników ciśnieniowych.

W jaki sposób można zdobyć uprawnienia na sprężarki? Kurs na sprężarki kończy się egzaminem przed komisją UDT. Uzyskanie pozytywnego wyniku gwarantuje zdobycie uprawnień, które są ważne przez 5 lat. Aby przedłużyć ich ważność, należy złożyć wniosek do UDT, który wydał uprawnienia, nie później niż 3 miesiące niż przed upływem terminu. Dodatkowo trzeba złożyć oświadczenie, że w ciągu ostatnich 5 lat, minimum przez 3 lata obejmowano stanowisko związane z obsługą sprężarek. Wymagane dokumenty można przesłać drogą elektroniczną lub za pośrednictwem tradycyjnej poczty.

kurs na nalewaki uprawnienia na montaż klimatyzacji licencja elektryka urządzenia napełniające urządzenia napełniająco-opróżniające kurs elektryczny kurs konserwacja łódź kurs tdt piece gazowe białystok kurs montażu klimatyzacji

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]