Kurs na ładowarki teleskopowe – wózki widłowe ze zmiennym wysięgiem z egz. UDT

Organizujemy profesjonalne szkolenie w zakresie uzyskania uprawnień na operatora ładowarek teleskopowych (tzw. wózków widłowych specjalizowanych ze zmiennym wysięgiem). Szkolenie kończy się uzyskaniem uprawnienia UDT .

Warunki przyjęcia na kurs:

– przynajmniej podstawowe wykształcenie,
– ukończony 18. rok życia,
– znajomość języka polskiego w stopniu komunikatywnym

Kurs na ładowarki teleskopowe składa się z części teoretycznej i praktycznej. Szkolenie kończy się egzaminem przed komisją egzaminacyjną z Urzędu Dozoru Technicznego. Uprawnienia do wykonywania zawodu operatora ładowarki teleskopowej wydawane są w formie zaświadczenia kwalifikacyjnego UDT i są ważne 5 lat na terenie całej Polski. Ważność zaświadczenia kwalifikacyjnego możemy przedłużyć na podstawie wniosku skierowanego do oddziału UDT, który wydał nam uprawnienie.

Zapisz się na kurs dzwoniąc do nas na numer 504 556 709 lub skorzystaj z formularza.

Czym są ładowarki teleskopowe?

Ładowarka teleskopowa to maszyna wykorzystywana na szeroką skalę w budownictwie, przemyśle i rolnictwie. Służy ona do montażu sprzętu roboczego, rozładunku materiałów za pomocą wideł paletowych, transportowania materiałów z wykorzystaniem szufli, jaki i wysięgnikowi wyposażonemu w platformę roboczą dla ludzi. Maszyna idealnie sprawdza się podczas przewozu m.in.: ziemi, elementów betonowych, materiałów sypkich itp. Jest niezwykle pomocna przy załadunku i rozładunku palet. Dzięki platformom roboczym można je w prosty sposób przekształcić w podnośnik ułatwiające prace na wysokości.

Ponadto do wózków teleskopowych można przeczepić osprzęt służący do prac rolniczych, ogrodniczych czy komunalnych. W ten sposób ładowarka pełni dodatkowe funkcje. Najczęściej wybiera się:

 • chwytaki,
 • łyżki,
 • kosiarki,
 • platformy robocze,
 • pługi,
 • widły.

W ten sposób pojazd zostaje wykorzystywane np. do przewozu bel siana, konstrukcji metalowych czy palet. Poza tym zimą pełni rolę pługu śnieżnego, a latem odgrywa rolę kosiarki.

Wózki specjalizowane podnośnikowe posiadają zmienny
wysięg, który umożliwia podnoszenie ciężkiego ładunku nawet do 22 ton na
wysokość od 2 do ok. 30 m. Ponadto posiadają one m.in. napęd na 4 koła i napęd hydrostatyczny,
które ułatwiają prowadzenie robót na wyboistych i trudnych terenach.

Jakie wyróżnia
się rodzaje wózków teleskopowych?

Istnieją dwa typy ładowarek teleskopowych. Ładowarki czołowe cechują się dużym udźwigiem. Kabina operatora jest nieruchoma, a wysięg znajduje się po prawej stronie. Z kolei ładowarki obrotowe posiadają głowicę obrotową, która umożliwia obrót kabiny o 360 stopni. Dzięki nim można bardzo wysoko podnieść materiały.

Jakie uprawnienia obowiązują na ładowarki teleskopowe?

Wózki teleskopowe to specjalistyczny sprzęt, dlatego
ich obsługa wymaga uprawnień IWJO. To bardzo szeroka kategoria, która umożliwia
fachową obsługę wszystkich wózków jezdniowych.

Kto może wziąć udział w kursie na manitou?

W kursie na ładowarki teleskopowe może wziąć udział każdy, kto ukończył 18 lat, posiada wykształcenie minimum podstawowe i nie wykazuje żadnych przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku operatora
ładowarek teleskopowych. Ostatnim wymogiem jest bardzo dobra znajomość języka polskiego. Obcokrajowcy podczas zapisywania się na szkolenie powinni przedstawić poświadczenie od tłumacza przysięgłego, które potwierdza
posługiwanie się polszczyzną w stopniu bardzo dobrym.

Jakie są przeciwwskazania, by zapisać się na szkolenie?

Lekarz nie dopuści do wykonywania zawodu operatora wózków teleskopowych osób, które cierpią m.in. na cukrzycę, padaczkę i poważne wady wzroku. Ponadto wykluczeniu podlegają niepełnosprawni, którzy nie posiadają jednej z kończyn oraz ludzi zmagający się ze schorzeniami na tle psychicznym.

Jak wygląda kurs na ładowarki teleskopowe?

Szkolenie na wózki teleskopowe składa się z części teoretycznej i praktycznej. Całość kończy się egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego (UDT).

Czego można się nauczyć podczas kursu na ładowarki teleskopowe?

Program kursu zawiera informacje związane z eksploatacją wózków teleskopowych i zasady BHP. W ramach szkolenia porusza się wiele zagadnień związanych z bezpiecznym wykonywaniem pracy. Słuchacze zdobywają wiedzę związaną m.in. z:

 • mechaniką i elektroniką wózków jezdniowych
  specjalizowanych ze zmiennym wysięgiem,
 • pracą w warunkach specjalnych,
 • czynnościami, które wykonuje operator wózków
  teleskopowych,
 • klasyfikacją wózków jezdniowych,
 • rodzajami uprawnień.

Kursanci uczestniczą również w zajęciach praktycznych.

Czy uprawnienia na manitou tracą ważność?

Osoby, które ukończą kurs na operatora ładowarek teleskopowych otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne wydane przez UDT, które nadaje uprawnienia na 5 lat do obsługi wózków teleskopowych. Najpóźniej 3 miesiące przed upływem terminu należy złożyć wniosek o przedłużenie uprawnień oraz zaświadczyć, że w ciągu ostatnich 3 lat osoba ubiegająca się o odnowienie uprawnień wykonywała prace na wózkach teleskopowych. Dokumenty można złożyć drogą mailową lub pocztą tradycyjną do UDT, który wydał stosowne zaświadczenie.

Ile kosztuje kurs na ładowarki teleskopowe? Cena kursu na manitou jest uzależniona od ilości słuchaczy. Im więcej kursantów deklaruje udział w szkoleniu, tym cena jest niższa.

Działamy na terenie całego kraju, szkolenia już przeprowadzaliśmy w takich miastach jak: Wieluń, Wieruszów, Sieradz, Olesno, Kluczbork, Kłobuck, Praszka, Pajęczno, Działoszyn, Kępno, Łódź, Wrocław oraz Częstochowa.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]