Kurs obsługi agregatów prądotwórczych.

Szkolenie w zakresie uzyskania uprawnień eksploatacji agregatów – zespołów prądotwórczych.

Prowadzimy kursy obsługi agregatów w następujących miastach: Częstochowa, Bełchatów, Gliwice, Wrocław, Łódź, Opole, Katowice, Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Toruń, Bielsko Biała, Bydgoszcz, Olsztyn, Białystok, Szczecin, Zielona Góra, Rzeszów, Lublin, Kielce   sprawdź aktualne terminy szkoleń na agregaty prądotwórcze w tych miastach

Warunki przyjęcia na kurs:
– przynajmniej podstawowe wykształcenie
– ukończony 18 rok życia;

Kurs obsługi agregatów prądotwórczych składa się z części teoretycznej i praktycznej oraz kończy się egzaminem przed komisją kwalifikacyjną. Wydawane uprawnienia na agregaty prądotwórcze w formie świadectwa kwalifikacyjnego są ważne przez okres 5 lat i należy je odnawiać.

Zapisz się na kurs dzwoniąc do nas na numer 504 556 709 lub skorzystaj z formularza.

Podczas kursu obsługi agregatów poruszane są następujące zagadnienia:
– budowa i zasada działania agregatów prądotwórczych,
– wielkości charakterystyczne danych urządzeń,
– czynności przy obsłudze agregatów prądotwórczych podczas uruchamiania, zatrzymywania
– sposoby regulacji,
– przepisy w zakresie BHP, P.POŻ, ratownictwa medycznego, ochrony środowiska;

Kurs obsługi agregatów prądotwórczych dla grup zorganizowanych prowadzimy szkolenia na terenie całej Polski bezpośrednio u pracodawcy. Termin i miejsce szkolenia dostosujemy do państwa potrzeb. Zajmujemy się wszystkimi formalnościami w zakresie wyznaczania terminu egzaminu końcowego. Szkolenia prowadzone są przez doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną z wieloletnim doświadczeniem w zakresie eksploatacji zespołów prądotwórczych – agregatów.

Zajęcia teoretyczne, praktyczne jak i późniejszy egzamin mogą odbywać się w dogodnych dla państwa terminach. Szkolenia prowadzimy również w weekendy. Dla grup zorganizowanych możliwość negocjacji cenowej, sprawdź nasz aktualny cennik szkoleń grupowych na agregaty prądotwórcze.

Czym jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, którego zadaniem jest wytwarzanie prądu. Zbudowany jest z prądnicy synchronicznej napędzanej silnikiem spalinowym. Umożliwia korzystanie z urządzeń elektrycznych podczas awarii prądu. Może być również wykorzystany w miejscach pozbawionych instalacji elektrycznych. W takiej sytuacji stanowi jedyne źródło prądu. Wyróżnia się agregaty przenośne i stacjonarne. Pierwsze z nich napędzane są silnikiem benzynowym, najczęściej o mocy do 8kVA, wykorzystuje się wewnątrz pomieszczeń. Z kolei drugie, o mocy od 3 do kilki kVA, ustawia się na zewnątrz.

Paliwo w agregacie prądotwórczym należy uzupełnić przy wyłączonym silniku, odkręcając korek wlewu paliwa. Zaleca się korzystanie z lejka podczas dolewania płynu. Następnie trzeba zakręcić korek i przetrzeć szmatką ewentualne pozostałości paliwa.

Przed pierwszym użyciem generatora prądotwórczego warto zapoznać się z instrukcją obsługi agregatu prądotwórczego. Dzięki temu korzystanie z urządzenia będzie w pełni bezpieczne. Małe agregaty prądotwórcze mogą być wykorzystywane przez osoby nieposiadające specjalistycznych uprawnień.

Ważne, by agregat montowany w instalacji odbiorczej został zgłoszony do przedsiębiorstwa elektrycznego, które jest odpowiedzialne za dystrybucję energii do instalacji.

Z czego jest zbudowany generator prądotwórczy?

Konstrukcja agregatu prądotwórczego składa się z następujących elementów:

 • silnika spalinowego,
 • prądownicy synchronicznej,
 • układu rozruchu,
 • układu wzbudzenia generatora,
 • urządzeń kontrolno-pomiarowych,
 • regulatora prędkości obrotowej,
 • rozdzielnicy elektrycznej,
 • regulatora napięcia generatora.

Parametry agregatów prądotwórczych

Typ generatora prądotwórczego jest uzależniony od indywidualnych potrzeb. Wybierając odpowiednie urządzenie, należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

 • moc — wyróżnia się trzy rodzaje mocy: trwała (COP), szczytowa (PRP) i ograniczona czasowo (LTP);
 • typ silnika — w zależności od modelu dzielimy je na napędzane olejem napędowym lub benzyną bezołowiową;
 • wyposażenie dodatkowe — zalicza się do niego np. dodatkowe gniazda odbioru mocy, rozdzielnice, kable czy zestawy do kontrolowania pracy agregatu prądotwórczego za pomocą komputera;
 • uruchamianie — generatory stacjonarne uruchamia się ręcznie lub automatycznie, natomiast agregaty przenośne za pomocą linki lub kluczyka;
 • waga — ciężar zależy od mocy generatora, agregaty stacjonarne ważą od kilkuset kilogramów do kilkudziesięciu ton, z kolei stacjonarne od 10 kg do kilkudziesięciu;
 • pojemność zbiornika paliwa — wskazuje na długość pracy urządzenia pod obciążeniem.

Kto może zdobyć uprawnienia do obsługi urządzeń prądotwórczych?

Szkolenie z obsługi agregatów prądotwórczych jest skierowane do osób dorosłych, które zdobyły wykształcenie co najmniej podstawowe, cieszą się ogólnym dobrym stanem zdrowia i bardzo dobrze znają język polski. W przypadku obcokrajowców wymagane jest poświadczenie podpisane przez tłumacza przysięgłego.

Jak wygląda kurs poświęcony obsłudze zespołów prądotwórczych?

Kurs z obsługi agregatów składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Całość kończy się egzaminem. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną. Instruktorzy mają bogate doświadczenie zawodowe i chętnie udzielają fachowych wskazówek, pomocnych w pełnieniu obowiązków służbowych na stanowisku związanym z obsługą zespołów prądotwórczych.

Czego można nauczyć się podczas kursu?

Program szkolenia z obsługi agregatów prądotwórczych obejmuje następujące zagadnienia:

 • budowa i funkcjonowanie agregatów;
 • najważniejsze parametry urządzeń;
 • sposoby regulacji agregatów;
 • czynności związane z obsługą zespołów prądotwórczych;
 • przepisy z zakresu bhp, ppoż., ratownictwa medycznego i ochrony środowiska.

Czy uprawnienia do obsługi agregatów prądotwórczych są bezterminowe?

Kursanci, którzy zdobędą pozytywny wynik na egzaminie przed komisją kwalifikacyjną, otrzymują zaświadczenie nadające uprawnienia do obsługi agregatów prądotwórczych na 5 lat. Po upływie terminu ważności można je przedłużyć.

Prowadzimy również wynajem agregatów prądotwórczych.