Kurs obsługi agregatów prądotwórczych.

Szkolenie w zakresie uzyskania uprawnień eksploatacji agregatów – zespołów prądotwórczych.

Prowadzimy kursy obsługi agregatów w następujących miastach: Częstochowa, Bełchatów, Gliwice, Wrocław, Łódź, Opole, Katowice, Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Toruń, Bielsko Biała, Bydgoszcz, Olsztyn, Białystok, Szczecin, Zielona Góra, Rzeszów, Lublin, Kielce   sprawdź aktualne terminy szkoleń na agregaty prądotwórcze w tych miastach

Warunki przyjęcia na kurs:
– przynajmniej podstawowe wykształcenie
– ukończony 18 rok życia;

Kurs obsługi agregatów prądotwórczych składa się z części teoretycznej i praktycznej oraz kończy się egzaminem przed komisją kwalifikacyjną. Wydawane uprawnienia na agregaty prądotwórcze w formie świadectwa kwalifikacyjnego są ważne przez okres 5 lat i należy je odnawiać.

Zapisz się na kurs dzwoniąc do nas na numer 504 556 709 lub skorzystaj z formularza.

Podczas kursu obsługi agregatów poruszane są następujące zagadnienia:
– budowa i zasada działania agregatów prądotwórczych,
– wielkości charakterystyczne danych urządzeń,
– czynności przy obsłudze agregatów prądotwórczych podczas uruchamiania, zatrzymywania
– sposoby regulacji,
– przepisy w zakresie BHP, P.POŻ, ratownictwa medycznego, ochrony środowiska;

Kurs obsługi agregatów prądotwórczych dla grup zorganizowanych prowadzimy szkolenia na terenie całej Polski bezpośrednio u pracodawcy. Termin i miejsce szkolenia dostosujemy do państwa potrzeb. Zajmujemy się wszystkimi formalnościami w zakresie wyznaczania terminu egzaminu końcowego. Szkolenia prowadzone są przez doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną z wieloletnim doświadczeniem w zakresie eksploatacji zespołów prądotwórczych – agregatów.

Zajęcia teoretyczne, praktyczne jak i późniejszy egzamin mogą odbywać się w dogodnych dla państwa terminach. Szkolenia prowadzimy również w weekendy. Dla grup zorganizowanych możliwość negocjacji cenowej, sprawdź nasz aktualny cennik szkoleń grupowych na agregaty prądotwórcze.

Czym jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, którego zadaniem jest wytwarzanie prądu. Zbudowany jest z prądnicy synchronicznej napędzanej silnikiem spalinowym. Umożliwia korzystanie z urządzeń elektrycznych podczas awarii prądu. Może być również wykorzystany w miejscach pozbawionych instalacji elektrycznych. W takiej sytuacji stanowi jedyne źródło prądu. Wyróżnia się agregaty przenośne i stacjonarne. Pierwsze z nich napędzane są silnikiem benzynowym, najczęściej o mocy do 8kVA, wykorzystuje się wewnątrz pomieszczeń. Z kolei drugie, o mocy od 3 do kilki kVA, ustawia się na zewnątrz.

Paliwo w agregacie prądotwórczym należy uzupełnić przy wyłączonym silniku, odkręcając korek wlewu paliwa. Zaleca się korzystanie z lejka podczas dolewania płynu. Następnie trzeba zakręcić korek i przetrzeć szmatką ewentualne pozostałości paliwa.

Przed pierwszym użyciem generatora prądotwórczego warto zapoznać się z instrukcją obsługi agregatu prądotwórczego. Dzięki temu korzystanie z urządzenia będzie w pełni bezpieczne. Małe agregaty prądotwórcze mogą być wykorzystywane przez osoby nieposiadające specjalistycznych uprawnień.

Ważne, by agregat montowany w instalacji odbiorczej został zgłoszony do przedsiębiorstwa elektrycznego, które jest odpowiedzialne za dystrybucję energii do instalacji.

Z czego jest zbudowany generator prądotwórczy?

Konstrukcja agregatu prądotwórczego składa się z następujących elementów:

 • silnika spalinowego,
 • prądownicy synchronicznej,
 • układu rozruchu,
 • układu wzbudzenia generatora,
 • urządzeń kontrolno-pomiarowych,
 • regulatora prędkości obrotowej,
 • rozdzielnicy elektrycznej,
 • regulatora napięcia generatora.

Parametry agregatów prądotwórczych

Typ generatora prądotwórczego jest uzależniony od indywidualnych potrzeb. Wybierając odpowiednie urządzenie, należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

 • moc — wyróżnia się trzy rodzaje mocy: trwała (COP), szczytowa (PRP) i ograniczona czasowo (LTP);
 • typ silnika — w zależności od modelu dzielimy je na napędzane olejem napędowym lub benzyną bezołowiową;
 • wyposażenie dodatkowe — zalicza się do niego np. dodatkowe gniazda odbioru mocy, rozdzielnice, kable czy zestawy do kontrolowania pracy agregatu prądotwórczego za pomocą komputera;
 • uruchamianie — generatory stacjonarne uruchamia się ręcznie lub automatycznie, natomiast agregaty przenośne za pomocą linki lub kluczyka;
 • waga — ciężar zależy od mocy generatora, agregaty stacjonarne ważą od kilkuset kilogramów do kilkudziesięciu ton, z kolei stacjonarne od 10 kg do kilkudziesięciu;
 • pojemność zbiornika paliwa — wskazuje na długość pracy urządzenia pod obciążeniem.

Kto może zdobyć uprawnienia do obsługi urządzeń prądotwórczych?

Szkolenie z obsługi agregatów prądotwórczych jest skierowane do osób dorosłych, które zdobyły wykształcenie co najmniej podstawowe, cieszą się ogólnym dobrym stanem zdrowia i bardzo dobrze znają język polski. W przypadku obcokrajowców wymagane jest poświadczenie podpisane przez tłumacza przysięgłego.

Jak wygląda kurs poświęcony obsłudze zespołów prądotwórczych?

Kurs z obsługi agregatów składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Całość kończy się egzaminem. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną. Instruktorzy mają bogate doświadczenie zawodowe i chętnie udzielają fachowych wskazówek, pomocnych w pełnieniu obowiązków służbowych na stanowisku związanym z obsługą zespołów prądotwórczych.

Czego można nauczyć się podczas kursu?

Program szkolenia z obsługi agregatów prądotwórczych obejmuje następujące zagadnienia:

 • budowa i funkcjonowanie agregatów;
 • najważniejsze parametry urządzeń;
 • sposoby regulacji agregatów;
 • czynności związane z obsługą zespołów prądotwórczych;
 • przepisy z zakresu bhp, ppoż., ratownictwa medycznego i ochrony środowiska.

Czy uprawnienia do obsługi agregatów prądotwórczych są bezterminowe?

Kursanci, którzy zdobędą pozytywny wynik na egzaminie przed komisją kwalifikacyjną, otrzymują zaświadczenie nadające uprawnienia do obsługi agregatów prądotwórczych na 5 lat. Po upływie terminu ważności można je przedłużyć.

Prowadzimy również wynajem agregatów prądotwórczych.

kurs monter wentylacji kurs sep gdańsk serwisant klimatyzacji kurs wynajem agregatów prądotwórczych wrocław żuraw wieżowy uprawnienia na cysterny kalemba wieluń uprawnienia gazowe poznań uprawnienia do wykonywania instalacji gazowych szkolenie z klimatyzacji