Skip to content

Prowadzimy kursy i szkolenia na uprawnienia cieplne G2.

Kurs na uprawnienia cieplne - Grupa II.

Szkolenie i egzamin on-line w zakresie uzyskania uprawnień z Grupy 2 E lub D.

Opis przebiegu kursu na uprawnienia cieplne G2.

Czas trwania kursu

Kurs na uprawnienia cieplne G2 wraz z egzaminem jest prowadzony w formie on-line. Egzamin realizowany jest niezwłocznie po ukończonym szkoleniu. Wcześniej słuchacz otrzymuje materiały szkoleniowe do samokształcenia oraz dostęp do filmu instruktażowego.

Warunki przyjęcia na kurs

Aby zostać przyjętym na kurs należy mieć ukończone 18 lat, minimum wykształcenie podstawowe oraz posługiwać się językiem Polskim w stopniu komunikatywnym lub zapewnić na egzamin tłumacza przysięgłego.

Rodzaj uzyskanych uprawnień

Po ukończonym szkoleniu i zdanym egzaminie z wynikiem pozytywnym, osoba kończąca kurs otrzymuje uprawnienia cieplne G2 na stanowisku E lub D.

Ważność uprawnień

Uprawnienia w formie świadectwa kwalifikacji G2 w zakresie eksploatacji E lub dozoru D urządzeń, instalacji i sieci cieplnych są ważne przez okres 5 lat i należy je odnawiać.

Przebieg szkolenia oraz egzaminu

Szkolenie oraz cały egzamin prowadzony jest w formie on-line i wystarczy zwykły laptop z kamerą i mikrofonem lub tablet, a nawet smartfon. Wcześniej osoba chcąca brać udział w szkoleniu otrzymuje na e-maila obszerne materiały szkoleniowe oraz dostęp do filmu instruktażowego. Szkolenie jest 1-dniowe, natomiast egzamin końcowy nadający uprawnienia cieplne realizowany jest niezwłocznie po ukończonym szkoleniu.

Program szkolenia:

  • przepisy ogólne i wybrane zagadnienia
  • obowiązki osób na stanowisku ciepłownika
  • organizacja pracy przy urządzeniach i instalacjach cieplnych
  • sprzęt ochronny na stanowisku pracy ciepłownika
  • BHP przy urządzeniach, instalacjach i sieciach cieplnych

Uzyskując kwalifikacje cieplne w zakresie eksploatacji lub dozoru urządzeń, instalacji i sieci cieplnych można samodzielnie wykonywać zawód ciepłownika i są one honorowane na terenie całej Polski. Zgodnie z najnowszą Ustawą Prawo energetyczne, wskazane jest aby osoby chcące zdobyć takie uprawnienia miały wykształcenie kierunkowe energetyczne lub pokrewne. W przypadku braku takiego wykształcenia wymagane jest poświadczenie stażu na stanowisku eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci cieplnych czyli Grupy 2. Prowadzimy również szkolenia gazowe oraz szkolenia elektryków na uprawnienia elektryczne.

Kursy i szkolenia na uprawnienia cieplne G2 prowadzimy dla następujących miast Częstochowa, Łódź, Opole, Wrocław oraz Kraków.

Kursy na uprawnienia cieplne
Uprawnienia cieplne G2
Szkolenia na uprawnienia cieplne
Świadectwa kwalifikacji Grupa 2

Kurs na uprawnienia G2 ma za zadanie przygotowanie uczestnika do egzaminu kwalifikacyjnego z zakresu eksploatacji lub dozoru dla niżej wymienionych urządzeń:

Zgodnie z najnowszymi przepisami od kandydatów na uprawnienia cieplne wymaga się:

  • świadectwo lub dyplom potwierdzające uzyskanie tytułu zawodowego,
  • świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe,
  • certyfikat kwalifikacji zawodowej lub dyplom zawodowy,
  • świadectwo czeladnicze lub dyplom mistrzowski,
  • świadectwo ukończenia szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie, które obejmuje treści nauczania związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci,
  • zaświadczenie o przebiegu nauczania wydane przez szkołę, o której mowa w pkt 1, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r. poz. 1915 oraz z 2022 r. poz. 583 i 1116), potwierdzające kształcenie w zawodzie, które obejmuje treści nauczania związane z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci,
  • zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, potwierdzające doświadczenie zawodowe i staż pracy umożliwiające nabycie umiejętności związanych z wykonywaniem prac eksploatacyjnych urządzeń, instalacji i sieci

Kto może zapisać się na kurs na uprawnienia cieplne?

Szkolenie jest przeznaczone do osób pełnoletnich i posługują się językiem polskim w stopniu komunikatywnym. Ponadto warunkiem niezbędnym do podjęcia nauki jest wykształcenie minimum podstawowe. Obcokrajowcy, którzy chcieliby zostać słuchaczami, a nie posługują się jeżykiem polskim w stopniu komunikatywnym zobowiązani są zapewnić na egzamin obecność tłumacza przysięgłego.

Jak wygląda szkolenie na uprawnienia cieplne?

Uczestnicy szkolenia otrzymują na adres e-mila obszerne materiały dydaktyczne oraz link do filmu instruktażowego. Całość kończy się egzaminem przed Energetyczną Komisją Kwalifikacyjną, a tematyka egzaminu jest zawarta w materiałach szkoleniowych.

Czego można się nauczyć podczas kursu na uprawnienia cieplne?

W materiałach dydaktycznych zawarte się przepisy ogólne i wybrane zagadnienia dotyczące ciepłownictwa. Słuchacze poznają obowiązki związane z eksploatacją oraz dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych. Ponadto osoby szkolące się poznają zasady organizacji pracy przy urządzeniach ciepłowniczych Gr.2. Podczas kursu uczestnicy uczą się przepisów bhp przy
urządzeniach, instalacjach i sieciach cieplnych oraz ochrony p/poż.

Kiedy należy odnowić uprawnienia cieplne?

Uprawnienia cieplne należy odnawiać co 5 lat. W tym celu należy ponownie zapisać się na kurs i zdać egzamin.

Czy uprawnienia cieplne są uznawane poza granicami Polski?

Na mocy obowiązujących przepisów osoby, które zdobyły kwalifikacje zawodowe na terenie naszego kraju mogą starać się uznanie certyfikacji w krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii, jak i w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu. Większość zagranicznych przedsiębiorców uznaje polskie uprawnienia zawodowe. Aby zdobyć szczegółowe informacje odnośnie prawodawstwa i regulacji zawodów, zaleca się skorzystanie z doradztwa ośrodka wsparcia, który został wyznaczony na poziomie krajowym.

Back To Top