Skip to content

Organizujemy kursy i szkolenia z zakresu obsługi wciągników i wciągarek.

Kurs na wciągniki i wciągarki.

Szkolenie w zakresie uzyskania UDT na operatora wciągników i wciągarek.

Opis przebiegu kursu obsługi wciągników i wciągarek.

Czas trwania kursu

Kurs na wciągniki i wciągarki składa się z części teoretyczno – praktycznej. Zajęcia teoretyczne prowadzone są w formie on-line (dostęp 24h do platformy szkoleniowej słuchacz uzyskuje na 2 tyg. przed egzaminem). Lektor omawia wszystkie pytania egzaminacyjne + filmy instruktażowe.

Warunki przyjęcia na kurs

Aby zostać przyjętym na kurs należy mieć ukończone 18 lat, minimum wykształcenie podstawowe oraz posługiwać się językiem Polskim w stopniu komunikatywnym lub zapewnić na egzamin tłumacza przysięgłego.

Pełnomocnictwo UDT

Aby zostać przyjętym na kurs należy dostarczyć w oryginale na min. 2 tyg. przed szkoleniem pełnomocnictwo. Dokument upoważnia ośrodek szkoleniowy do reprezentowania słuchacza przed komisją UDT. Pełnomocnictwo powinno być dostarczone w formie skanu lub zdjęcia na nasz adres e-mail.

Egzamin UDT i ważność uprawnień

Szkolenie na wciągniki i wciągarki jest zakończone egzaminem teoretycznym pisemnym oraz praktycznym sprawdzającym umiejętności praktycznej obsługi wciągarek. Uprawnienia na wciągniki i wciągarki w formie zaświadczenia kwalifikacyjnego UDT są ważne 5 lub 10 lat w zależności czy wciągniki są specjalistyczne czy ogólnego przeznaczenia.

Przebieg egzaminu UDT.

Kurs na wciągniki i wciągarki kończy się egzaminem przed kwalifikacyjnaą komisją egzaminacyjną UDT i składa się z trzech części: pisemnej, ustnej oraz praktycznej. Egzamin pisemny teoretyczny jest przeprowadzany w formie testu zawierającego 15 pytań. Aby egzamin teoretyczny był zaliczony jako pozytywny należy odpowiedzieć na minimum 11 pytań. Egzamin praktyczny odbywa się na hali wyposażonej w odpowiedni typ wciągnika lub wciągarki i obejmuje umiejętności obsługi i manewrowania urządzeniem z ładunkiem. Przed egzaminem praktycznym słuchacz otrzymuje jedno pytanie ustne przy wciagarce, obejmujące czynności obsługowe codzienne operatora wciągnika, na które należy udzielić prawidłowej odpowiedzi.

Rodzaj uzyskanego zaświadczenia kwalifikacyjnego.

Uzyskane zaświadczenie kwalifikacyjne UDT uprawnia do obsługi wciągników i wciągarek bez tonażowego ograniczenia. Zaświadczenie kwalifikacyjne UDT może być wydane na wciągniki i wciągarki hakowe ogólnego przeznaczenia lub specjalnego przeznaczenia czyli takie, w których zamiast haka stosuje się specjalistyczny osprzęt roboczy np. chwytak, trawersę, elektromagnes, wciągarki lejnicze, czerpakowe, itp. Zaświadczenie kwalifikacyjne uprawnia również do obsługi wciągników i wciągarek sterowanych bezprzewodowo za pomocą pilota radiowego oraz sterowanych z kabiny.

Aby przedłużyć ważność zaświadczenia kwalifikacyjnego, należy nie później niż w terminie 3 miesięcy przed utratą ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego złożyć wniosek o przedłużenie ważności uprawnienia w którym oświadczamy, że w ostatnich 5 latach przez przynajmniej 3 lata wykonywaliśmy czynności operatora wciągnika lub wciągarki. Wniosek o przedłużenie składamy w formie papierowej bądź elektronicznej w jednostce UDT, która wydała nam zaświadczenie kwalifikacyjne.

Program szkolenia operatorów wciągników i wciągarek:

  • wiadomości o Dozorze Technicznym
  • hakowy – współpraca z operatorem wciągnika lub wciągarki
  • budowa wciągników i wciągarek
  • typy wciągników i wciągarek: hakowe ogólnego i specjalnego przeznaczenia
  • sterowanie urządzenia: z poziomu roboczego, kabiny lub bezprzewodowo
  • zabezpieczenia mechaniczne i elektryczne
  • obowiązki operatorów wciągników i wciągarek
  • bhp na stanowisku obsługi wciągników
  • zajęcia praktyczne na danym typie wciągarki;

Kursy operatorów wciągników i wciągarek prowadzimy na terenie miast Wieluń, Bełchatów, Częstochowa, Radomsko, Piotrków Trybunalski, Częstochowa, Kraków, Katowice, Śląsk, Zabrze, Opole, Wrocław, Sieradz, Łask, Zduńska Wola Pabianice oraz Łódź.

Kurs obsługi wciągarek.
Kursy na wciągniki.
Szkolenia na wciągarki i wciągniki.
Uprawnienia UDT na wciągniki.

Czym jest wciągnik?

Wciągnik to rodzaj dźwignicy, która służy do przenoszenia ładunku w pionie z wykorzystaniem liny lub łańcucha i haka. Jego obudowa stanowi konstrukcję nośną. Najczęściej porusza się po nieruchomym torze lub umożliwia przeprowadzenie prac w jednym miejscu.

Ze względu na typ napędu wyróżniamy:

  • wciągniki elektryczne,
  • wciągniki pneumatyczne,
  • wciągniki ręczne.

Z kolei rodzaj cięgna determinuje podział na:

  • wciągniki linowe,
  • wciągniki łańcuchowe.

Co to jest wciągarka?

Wciągarka jest dźwignicą ułatwiającą przenoszenie ładunku w pionie z wykorzystaniem łańcucha lub liny i haka. Cały mechanizm jest skonstruowany na osobnej konstrukcji nośnej. Może być ona przybrać postać ramy przejezdnej, przesuwnej lub stałej. Potocznie nazywa się ją elektro – wciągiem.

Czym różnią się od siebie różne typy wciągarek?

Wciągarki liniowe obsługiwane ręcznie często są używane przez majsterkowiczów i rolników. Umożliwiają one podniesienie ładunku o masie do 2t. Konstrukcja urządzenia zawiera najczęściej dwa tryby pracy z blokadą. Czynność może być wykonana na wysokości ok. 3m. Jednym z największych atutów tego typu wyciągarki jest bardzo niskie ryzyko związane z awarią sprzętu.

Wciągarki łańcuchowe są bardzo popularne w warsztatach samochodowych. Ułatwiają one prace związane operacjami wykonywanymi przy silniku. W tym wypadku można wybrać wyciągarkę ręczną lub automatyczną. Udźwig w tym wypadku również wynosi 2t.

Wciągarki elektryczne to odpowiednik wciągarek ręcznych, służą do podnoszenia i opuszczania ładunków o dużej masie. Niektóre modele umożliwiają przenoszenie ładunków w poziomie.

Wciągarki budowlane idealnie sprawdzają się podczas prac prowadzonych na budowie, w hali magazynowej czy w wysokim magazynie.

Czy każda wciągarka wymaga uprawnień UDT?

Wszystkie wciągarki i wciągniki z zasilaniem elektrycznym jednofazowym o udźwigu powyżej 1000 kg i z zasilaniem trójfazowym o udźwigu pow. 250 kg, wymagają uprawnień UDT do ich obsługi. Wciągniki i wciągarki, które posiadają napęd ręczny wszystkich mechanizmów, nie wymagają uprawnień do ich obsługi.

Kto może wziąć udział w kursie na operatora wciągników i wciągarek?

Szkolenia operatorów wciągników i wciągarek jest skierowane do wszystkich osób, które ukończyły 18 rok życia, posiadają wykształcenie co najmniej podstawowe i władają językiem polskim w stopniu bardzo dobrym. W przypadku obcokrajowców, którzy nie znają języka polskiego w stopniu komunikatywnym, powinni zapewnić obecność tłumacza przysięgłego języka w jakim rozmawiają.

Czego można się nauczyć podczas szkolenia?

Program składa się z części teoretycznej i praktycznej. Zajęcia są prowadzone przez doświadczoną kadrę dydaktyczną złożoną z osób posiadających bogate doświadczenie zawodowe. Nasi wykładowcy każdego dnia wykorzystują w swojej pracy fachowy sprzęt, m.in. wciągniki i wciągarki. Całość kończy się egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego (UDT).

Back To Top