Skip to content

Organizujemy kursy operatorów żurawi stacjonarnych.

Kurs obsługi żurawi stacjonarnych.

Szkolenie w zakresie uzyskania uprawnień UDT na operatora żurawi stacjonarnych tzw. żurawików warsztatowych lub przyściennych.

Opis przebiegu kursu obsługi żurawi stacjonarnych.

Czas trwania kursu

Kurs na żurawie stacjonarne składa się z zajęć teoretyczno – praktycznych. Zajęcia teoretyczne prowadzone są w formie on-line (dostęp 24h do platformy szkoleniowej słuchacz uzyskuje na 2 tyg. przed egzaminem). Zajęcia praktyczne prowadzone są na żurawiu stacjonarnym z zawiesiem i ładunkiem.

Warunki przyjęcia na kurs

Aby zostać przyjętym na kurs należy mieć ukończone 18 lat, minimum wykształcenie podstawowe oraz posługiwać się językiem Polskim w stopniu komunikatywnym lub zapewnić na egzamin tłumacza przysięgłego.

Pełnomocnictwo UDT

Aby zostać przyjętym na kurs należy dostarczyć w formie skanu na 3 tyg. przed szkoleniem Pełnomocnictwo. Dokument upoważnia ośrodek szkoleniowy do reprezentowania słuchacza przed komisją UDT. Pełnomocnictwo może być dostarczone na nasz adres e-mail.

Egzamin UDT i ważność uprawnień

Szkolenie jest zakończone egzaminem przed UDT teoretyczno – praktycznym i po jego pozytywnym wyniku słuchacz otrzymuje uprawnienia na żurawie przenośne HDS, przewoźne leśne oraz stacjonarne i są one ważne przez okres 10 lat.

Przebieg egzaminu UDT.

Egzamin końcowy przez komisją kwalifikacyjną egzaminacyjną UDT składa się z 3 części: pisemnej, ustnej oraz praktycznej. Egzamin pisemny teoretyczny jest przeprowadzany w formie testu zawierającego 15 pytań i należy prawidłowo zaznaczyć przynajmniej 11 odpowiedzi. Po pozytywnym napisaniu testu, słuchacz jest dopuszczany do części praktycznej gdzie musi odpowiedzieć prawidłowo na jedno pytanie z obsługi codziennej przy żurawiu stacjonarnym. Po zaliczeniu części ustnej, słuchacz jest dopuszczany do części praktycznej, polegającej na prawidłowym przetransportowaniu ładunku pobranego z pola pobierczego i odłożeniu w pole odkładcze, które są trwale naniesione na podłożu.

Rodzaj uzyskanych uprawnień UDT.

Po pozytywnym wyniku egzaminu przez komisją UDT słuchacz otrzymuje zaświadczenie kwalifikacyjne uprawniające go do obsługi żurawii stacjonarnych. Uprawnienia na żurawie są ważne przez okres 10 lat i wydawane są bez tonażowego ograniczenia.

Program szkolenia na żurawiki stacjonarne (warsztatowe lub przyścienne:

  • wiadomości o Dozorze Technicznym
  • rodzaje i typy żurawi stacjonarnych: warsztatowe, przyścienne, w portach
  • budowa i zasada działania żurawie stacjonarnych
  • mechanizmy – rodzaje i zasady działania
  • zabezpieczenia mechaniczne i elektryczne stosowane w żurawikach stacjonarnych
  • diagram pracy żurawi stacjonarnych
  • czynności operatora przed, w trakcie i po pracy na żurawiu stacjonarnym
  • zajęcia praktyczne
  • bhp przy obsłudze żurawi

Zajęcia praktyczne prowadzone są na żurawiu stacjonarnym posiadającym aktualną decyzję UDT zezwalającą na jego eksploatację. Zajęcia teoretyczne prowadzone są w formie on-line (wystarczy zwykły laptop, tablet lub smartfon). Dostęp do platformy szkoleniowej słuchacz otrzymuje na 2 tyg. przed planowanym egzaminem UDT. Platforma zawiera omówienie wszystkich pytań egzaminacyjnych przez lektora, filmy instruktażowe, zdjęcia z omówieniem przez lektora budowy i mechanizmów działania żurawi stacjonarnych.

Kursy na żurawie stacjonarne prowadzimy na terenie miast Wieluń, Bełchatów, Radomsko, Piotrków Trybunalski, Sieradz, Łódź, Wrocław, Opole, Kraków, Katowice, Śląsk, Zabrze oraz Częstochowa.

Szkolenia operatorów żurawi stacjonarnych montowanych na halach.
Kursy na żurawie przyścienne warsztatowe.
Uprawnienia na żurawiki stacjonarne.
Kursy na żurawie stacjonarne.

Czym są żurawiki warsztatowe?

Żurawiki warsztatowe wykorzystuje się je do obsługi maszyn, rozładunku niewielkich pojazdów samochodowych, podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz wyciągania silników samochodowych. Żurawie warsztatowe stanowią odmianę urządzeń dźwignicowych. Wykorzystuje się je bardzo często w zakładach przemysłowych. Stanowią alternatywę dla tradycyjnych suwnic, wciągarek czy wózków widłowych. Są funkcjonalne i korzystnie wpływają na bezpieczeństwo pracy oraz pozwalają zwiększyć wydajność.

Z czego jest zbudowany żuraw stacjonarny?

Żuraw stacjonarny jest zbudowany z wysięgnika, który wykonuje ruch obrotowy, a także z wciągnika lub wciągarki unoszącego ładunek. Ze względu na miejsce, do którego przymocowany jest wysięgnik,
wyróżniamy:

  • żurawia słupowego (wysięgnik zamontowany to słupie przytwierdzonym do podłoża),
  • żurawia przyściennego (wysięgnik montowany bezpośrednio do maszyny lub ściany).

Żurawie stacjonarne stanowią element wyposażenia stanowiska pracy, są zaliczane do środków transportu bliskiego. Podnoszenie ładunków może odbywać się w dwojaki sposób. W zależności od konstrukcji żurawiki dzielimy na napędzane elektrycznie i ręcznie. Do najważniejszych parametrów zaliczamy: wysokość mocowania, długość wysięgnika i sposób montażu wysięgnika.

Żurawie warsztatowe przyścienne

Żurawie warsztatowe przyścienne to dźwignice wykorzystywane wewnątrz zakładów. Charakteryzują się dużym udźwigiem. Można je przymocować do istniejącej konstrukcji budowlanej, dzięki czemu nie wymagają modernizacji hali. Doskonale pełnią swoją funkcję, pomagając w obsłudze maszyn. W zależności od rozmiaru, mogą usprawnić prace wykonywane na dużym obszarze.

Czym jest żuraw warsztatowy obrotowy?

Żuraw warsztatowy obrotowy pozwala na obrót ramienia hakowego z ładunkiem o 180 stopni wokół osi słupka. To jedyny typ żurawia warsztatowego, który gwarantuje podniesienie i obrócenie ładunku bez podjeżdżania.

Kto może wziąć udział w kursie na żurawia?

W szkoleniu mogą wziąć udział słuchacze, którzy ukończyli 18 rok życia, zdobyli wykształcenie co najmniej podstawowe, cieszą się ogólnym dobrem stanem zdrowia oraz posługują się językiem polskim w stopniu komunikatywnym. Kursanci pochodzący z zagranicy, muszą przedłożyć poświadczenie sygnowane przez tłumacza przysięgłego. Jest to warunek konieczny do podjęcia nauki.

Jak wygląda szkolenie z obsługi żurawia warsztatowego przyściennego?

Kurs składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej, a całość kończy się egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego UDT.

Czego można się nauczyć podczas kursu obsługi żurawi?

Podczas wykładów słuchacze poznają rodzaje żurawi stacjonarnych i niezbędny osprzęt. Zdobywają również wiedzę związaną z budową żurawików stacjonarnych. Ponadto instruktorzy omawiają zagadnienia związane z czynnościami wykonywanymi przez operatora żurawi. W ramach zajęć teoretycznych porusza się również zasady BHP, których należy przestrzegać podczas obsługi żurawików, jak i ogólne wiadomości związane z Urzędem Dozoru Technicznego. Po zakończeniu wykładów kursanci uczestniczą w praktycznych zajęciach, podczas których uczą się fachowej obsługi specjalistycznego sprzętu.

Czy uprawnienia na obsługę żurawi warsztatowych tracą ważność?

Osoby, które uzyskają pozytywny wynik podczas egzaminu zdobywają uprawnienia na obsługę żurawi warsztatowych na określony czas. Dokument jest ważny przez 10 lat. By przedłużyć jego ważność, należy złożyć wniosek do UDT, który wydał uprawnienia nie później niż 3 miesiące przed upływem terminu. Ponadto należy oświadczyć, że w ciągu ostatnich 5 lat przynajmniej przez 3 lata osoba ubiegająca się o przedłużenie uprawnień wykonywała obowiązki na stanowisku operatora żurawi warsztatowych. Dokumentację można złożyć elektronicznie lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej.

Ile kosztuje kurs na obsługę żurawi warsztatowych przyściennych?

Cena szkolenia nadającego uprawnienia do obsługi żurawi warsztatowych przyściennych jest uzależniona od ilości słuchaczy. Im więcej kursantów zadeklaruje chęć udziału w kursie, tym cena jest niższa. Najdroższe są szkolenia prowadzone indywidualnie i w parach. Oprócz uprawnionego operatora żurawia do bezpiecznej eksploatacji żurawi wymagany jest jeszcze konserwator żurawi.

Do obsługi jakich żurawi stacjonarnych są wymagane uprawnienia UDT?

Wszystkie żurawie stacjonarne z zasilaniem jednofazowym i o udźwigu powyżej 1000 kg, wymagają kwalifikacji UDT do ich obsługi oraz żurawie stacjonarne z zasilaniem trójfazowym o udźwigu powyżej 250 kg, tez wymagają uprawnień UDT.

Jaka jest cecha charakterystyczna dla żurawi stacjonarnych?

Żurawie stacjonarne w całym swoim zasięgu ramienia posiadają stały i nie zmienny udźwig wyrażony w kg lub tonach.

Back To Top