Skip to content
jakie uprawnienia są wymagane do obsługi podnośników koszowych?

Jakie uprawnienia są wymagane do obsługi podnośnika koszowego?

Podesty ruchome, a potocznie podnośniki koszowe i zwyżki to urządzenia techniczne służące do wykonywania przez ludzi prac na wysokości. Dzięki nim możemy bezpiecznie podnieść się na żądaną wysokość i wykonać prace, których nie bylibyśmy w stanie dokonać z użyciem tradycyjnej drabiny. Osoby znajdujące się w koszu podestu ruchomego są chronione przed wypadnięciem z niego za pomocą barierki o wysokości 110 cm oraz drugiej umieszczonej na wys. 50 cm.

Podnośnik koszowy może być zamontowany na podwoziu samochodu osobowego o DMC do 3,5 t lub ciężarowego o DMC pow. 3,5 t. Podesty ruchome montowane są również na przyczepach lekkich lub ciężkich, gdzie są przewożone na haku holownika, którym przeważnie jest samochód osobowy lub ciężarowy. Występują również podesty ruchome wolnobieżne czyli poruszające się z małą, ale bezpieczną prędkością po podłożu  np. nożycowe i przegubowe.

Wszystkie wyżej wymienione typy podestów noszą wspólną nazwę podestów ruchomych przejezdnych i do tej właśnie grupy zaliczamy podesty montowane na podwoziu samochodu, wolnobieżne oraz montowane na przyczepie. Zgodnie z przepisami Dozoru Technicznego podesty ruchome podlegają pod Dozór Techniczny, a osoby, które dokonują czynności obsługowych powinny posiadać stosowne kwalifikacje. Zgodnie ze starszymi i już nie ważnymi przepisami uprawnienia do obsługi podnośników koszowych wydawane były w dwóch kategoriach IP i IIP, lecz kategorię te zostały zastąpione bezpośrednim nazewnictwem typów podestów ruchomych: przejezdne, stacjonarne, wiszące, masztowe oraz montowane na pojazdach kolejowych.

Jakie uprawnienia są wymagane do obsługi podnośników koszowych?

jakie kwalifikacje są wymagane do obsługi podnośników koszowych?Do obsługi podnośników koszowych są wymagane uprawnienia w formie zaświadczenia kwalifikacyjnego wydanego przez jednostkę Dozoru Technicznego jaką jest UDT, TDT lub WDT. Aby zdobyć uprawnienia na podnośniki koszowe trzeba zdać egzamin przed kwalifikacyjną komisją egzaminacyjną jednostki Dozoru Technicznego. Aby dobrze przygotować się do egzaminu należy ukończyć szkolenie teoretyczno – praktyczne, na którym nauczymy się właściwej i prawidłowej obsługi podestów ruchomych. Uprawnienia na podnośniki koszowe w formie zaświadczenia kwalifikacyjnego wielkości dowodu osobistego, są ważne tylko na określony czas zgodnie z przepisami Dozoru Technicznego.

Uzyskując kwalifikacje z zakresu obsługi podestów ruchomych przejezdnych możemy obsługiwać podesty wolnobieżne np. nożycowe, montowane na podwoziu samochodowym oraz na przyczepie tzw. przewoźne. Czyli posiadając uprawnienia na podesty ruchome przejezdne możemy obsługiwać aż 3 typy podnośników koszowych.

Podnośniki koszowe zwiększają bezpieczeństwo wykonywania prac na wysokościach i jeśli będziemy przestrzegać podczas pracy na nich instrukcji eksploatacji wydanej przez producenta naszego urządzenia, nie dojdzie do utraty jego stateczności i w konsekwencji wywrócenia. Głównie błędy ludzkie są przyczyną utraty stateczności podestów ruchomych, ale nie tylko. Czynnikami mającymi istotny wpływ na bezpieczeństwo pracy na zwyżkach jest właściwe podłoże, nie przekraczanie dopuszczalnych prędkości wiatru oraz nie przeciążanie platformy z koszem ponad jej normatywny udźwig.

Z mojego kolejnego artykułu dowiesz się jakie są okresy ważności uprawnień UDT na podnośniki koszowe?

Kliknij, aby ocenić ten wpis
[Oceny: 0 Średnia: 0]
andrzej kalemba wieluń

Zawodowo od 20 lat zajmuje się organizacją kursów i szkoleń zakończonych egzaminami przed Kwalifikacyjnymi Komisjami Egzaminacyjnymi UDT, TDT oraz Energetycznymi. Wieloletni wykładowca - instruktor na kursach operatorów urządzeń dźwigowych.

Back To Top