Skip to content

Na co zwrócić uwagę, wybierając kurs na wózki widłowe?

Rynek szkoleniowy dynamicznie się rozwija. Placówki starają się przyciągnąć do siebie kursantów nie tylko atrakcyjną ofertą, ale również promocjami, benefitami czy też niestandardowymi rozwiązaniami. Jednym z często wybieranych szkoleń zawodowych jest kurs na wózek widłowy. Jego popularność jest podyktowana szybko rozwijającym się gałęziami gospodarki takimi jak handel, logistyka czy budownictwo. Sprawdźmy na co warto zwrócić uwagę, wybierając kurs na wózki widłowe.

W ostatnim czasie jak grzyby po deszczu powstają nowe centra logistyczne i handlowe, a także potężne hale magazynową. Wraz z powstawaniem tego typu miejsc, wzrasta zapotrzebowanie na osoby, które posiadają uprawnienia na wózki widłowe. Operatorzy są niezbędni, by zapewnić sprawny transport produktów magazynowych umieszczonych najczęściej na paletach. Dzięki ich pracy w krótkim czasie można przewieźć z jednego miejsca w drugie nawet kilkanaście ton za jednym razem. To duże ułatwienie dla pozostałych pracowników.

By zdobyć pozwolenie do wykonywania zawodu operatora wózków widłowych, najlepiej jest zapisać się na kurs wózki widłowe, by zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności. Co prawda, samo szkolenie nie jest obowiązkowe, ale w dużym stopniu ułatwia przygotowanie się do obowiązkowego egzaminu, który jest przeprowadzany przez Komisję Dozoru Technicznego. Pozytywny wynik egzaminu to warunek konieczny, by otrzymać uprawnienia wymagane przez pracodawców.

Kurs na wózki widłowe jest odpłatny, dlatego warto dokładnie prześledzić wszystkie oferty, by wybrać tę, najbardziej korzystną.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kurs zawodowy na wózek widłowy?

Analizując przeróżne propozycje, można znaleźć takie, które są znacznie tańsze od innych. Dlaczego tak się dzieje? Niektóre placówki szkoleniowe nie wliczają do ceny kursu wszystkich kosztów. I tak, może się okazać, że np. trzeba wnieść dodatkową opłatę za egzamin. Kolejną ważną kwestią jest ilość godzin przeznaczonych na praktyczną i teoretyczną naukę zawodu. Ważne, by ilość wykładów nie przeważała w znaczny sposób nad zajęciami praktycznymi. Warto również pochylić się nad godzinami, w których odbywa się kurs, by nie kolidował on pracą zawodową czy innymi ważnymi sprawami.

Innym istotnym aspektem jest program kursu. Dobrze jest sprawdzić czy ośrodek szkoleniowy zapewnia zdobycie kompleksowej wiedzy. Instruktorzy powinni zapoznać kursantów z budową wózka transportowego, jego funkcjonowaniem, a także zasadami BHP. Dodatkowo uczestnicy kursu muszą poznać zarządzenia i przepisy prawne dotyczące obsługi sprzętu. Z kolei zajęcia praktyczne powinny się odbywać w warunkach imitujących naturalne środowisko pracy operatorów wózków widłowych. Dzięki temu uczestnicy szkolenia mogą nauczyć się płynnej jazdy oraz operowania widłami podnosząc, transportując i opuszczając różnorodne materiały.

Następną rzeczą, która powinna być zapewniona przez ośrodek szkoleniowy jest wymiana butli gazowej w wózku widłowym. Oferta, która zawiera wszystkie wymienione wyżej elementy, daje nadzieję, że placówka dobrze przygotuje kursantów do wykonywania zawodu operatora wózków widłowych.

Jakie kategorie uprawnień UDT wyróżniamy na wózki widłowe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozróżniamy dwie kategorie uprawnień na wózki widłowe wydawane przez UDT:

  • wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem wózków ze zmiennym wysięgiem oraz z operatorem podnoszonym do góry wraz z ładunkiem (dawna kat. IIWJO)
  • wózki jezdniowe podnośnikowe w tym ze zmiennym wysięgiem oraz z operatorem podnoszonym do góry wraz z ładunkiem (dawna kat. IWJO tzw. wózki specjalizowane, ładowarki teleskopowe manitou)

Warto od razu zrobić sobie uprawnienia UDT na wózki specjalizowane czyli ładowarki teleskopowe manitou, gdyż uprawniają one również do obsługi wózków zwykłych.

Back To Top