Jakie uprawnienia są wymagane do obsługi pilarek łańcuchowych?
W naszym artykule dowiesz się, jakie uprawnienia powinny posiadać osoby, które zawodowo posługują się w pracy pilarkami łańcuchowymi mechanicznymi.
Jakie uprawnienia powinien posiadać operator pilarki łańcuchowej?
Osoby obsługujące pilarki łańcuchowe powinny przejść specjalistyczne szkolenie i uzyskać zaświadczenie o ukończeniu kursu pilarza, które będzie uprawniało ich do obsługi pilarek. Wymóg ukończenia szkolenia wynika z § 21 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu nie których prac z zakresu gospodarki leśnej,
Jak wygląda szkolenie z zakresu obsługi pilarek łańcuchowych?
Podczas kursu obsługi pilarek łańcuchowych poruszane są odpowiednie zagadnienia tematyczne, zapisane w w/w Rozporządzeniu, a całe szkolenie obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Podczas takie szkolenia poruszane są następujące zagadnienia:
- użytkowanie i obsługa pilarki
- rodzaje, budowa i typy pilarek
- techniki ścinki i obalania drzew
- techniki okrzesywania i przerzynki drewna
- bezpieczeństwo i higiena pracy przy obsłudze pilarki
- zajęcia praktyczne
Jaki dokument otrzymuje się po ukończeniu kursu obsługi pilarek?
Po ukończeniu szkolenia i pozytywnym zaliczeniu egzaminu kończącego cały kurs, uczestnik szkolenia otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu obsługi pilarek zgodnie ze wzorem MEN, które jest ważne bezterminowo i jest honorowane na terenie całej Polski. Zaświadczenie o ukończeniu kursu, uprawnia również do obsługi pilarek wykorzystywanych do ścinki drzew przy pracach ziemnych i drogowych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 29 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych.