Czy uprawnienia na wózki widłowe, żurawie, suwnice i podesty ruchome zdobyte w UE są ważne w Polsce?
Wiele osób pracujących za granicą w krajach UE tj. Niemcy, Belgia, Holandia, Szwecja, Francja, Holandia,…
Zgodnie ze starszymi przepisami, czyli Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, aby wykonywać pracę pilarką mechaniczną do ścinki drzew przy w/w pracach należało posiadać kwalifikacje nadane przez IMBiGS. Co w praktyce skutkowało tym, iż osoba po ukończeniu kursu na pilarki mechaniczne, musiała zdać egzamin kwalifikacyjny przed komisją egzaminacyjną Instytutu Budownictwa i Górnictwa Skalnego z Warszawy.
Zgodnie z najnowszymi przepisami, czyli Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 29 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych, osoby które ukończyły kurs obsługi pilarek i uzyskały zaświadczenie o ukończeniu takiego szkolenia, mogą również obsługiwać pilarki mechaniczne do ścinki drzew przy wykonywaniu robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Najnowsze Rozporządzenie zrównało kurs pilarza – drwala czyli obsługi pilarek z kwalifikacjami wydawanymi przez IMBiGS do obsługi pił mechanicznych do ścinki drzew.
Ukończenie kursu na pilarki z wynikiem pozytywnym z zakresu obsługi pilarek na podstawie § 21 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu nie których prac z zakresu gospodarki leśnej, jest wystarczające aby wykonywać pilarką prace związane z robotami ziemnymi, budowlanymi czy drogowymi. Nie trzeba po takim szkoleniu zdawać egzaminu przed kwalifikacyjną komisją powołaną przez IMBiGS.
Zgodnie z § 22.1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2006 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu nie których prac z zakresu gospodarki leśnej, szkolenie z zakresu obsługi pilarek powinno być zakończone egzaminem sprawdzającym przyswojoną wiedzę oraz zawierać następująca tematykę kursu:
Warto jeszcze dodać, iż pilarki mechaniczne łańcuchowe spalinowe czy też elektryczne, są bardzo niebezpiecznymi narzędziami pracy i oprócz ukończonego kursu, pracownik obsługujący pilarkę powinien również przejść instruktaż na stanowisku pracy, zapoznać się z ryzykiem zawodowym operatora pilarek oraz przejść stosowne lekarskie badanie profilaktyczne, a przede wszystkim używać podczas pracy pilarką odpowiednich środków ochrony osobistej. Pilarz – drwal powinien ściśle przestrzegać instrukcji eksploatacji producenta pilarki oraz należycie dbać o stan techniczny swojej pilarki.