Skip to content
uprawnienia na wózki widłowe,kursy na wózki widłowe,szkolenia na widlaki

Czym różnią się uprawnienia na wózki widłowe?

Wózki widłowe to wyposażenie charakterystyczne dla wielu branż. Znajdują się w magazynach, hurtowniach czy w różnego rodzaju składach. Na rynku można znaleźć różne rodzaje wózków widłowych. Aby zostać operatorem tego pojazdu, należy zdobyć stosowne uprawnienia. Sprawdźmy zatem czym różnią się od siebie pozwolenia związane z obsługą wózków widłowych oraz przyjrzyjmy się bliżej rodzajom maszyn.

Jakie rodzaje w wózków widłowych wyróżniamy?

Wózki jezdniowe podnośnikowe są wykorzystywane na szeroką skalę w transporcie bliskim. Służą one do przewozu towarów lub materiałów, najczęściej ułożonych na paletach. Ciężar załadunku może wynosić nawet kilkanaście ton. Wózki transportowe zasadniczo dzieli się na dwa rodzaje.

Biorąc pod uwagę rodzaj napędu, rozróżniamy:

  • wózki widłowe elektryczne (akumulatorowe) — cechują się cichą pracą, baterie wystarczają nawet na 8 godzin pracy;
  • wózki widłowe spalinowe — w zależności od typu pojazdu, do napędu można wykorzystać gaz LPG lub olej spalinowy. Z reguły używa się je na zewnątrz, jednak istnieje możliwość założenia specjalnego filtru, który umożliwia operatorowi wykonywanie powierzonych obowiązków w hali;
  • wózki widłowe gazowe — służą do przewożenia palet na świeżym powietrzu.

Ze względu na funkcję wyróżniamy:

  • wózki widłowe wielokierunkowe —idealne do wąskich pomieszczeń;
  • wózki widłowe skrętne — doskonale sprawdzają się w ciasnych i krętych korytarzach;
  • wózki widłowe boczne — umożliwiają transport materiałów o niestandardowym kształcie;
  • wózki widłowe terenowe — ułatwiają prace w trudnodostępnych miejscach;
  • wózki widłowe podnośnikowe — pozwalają podnieść ciężki załadunek w górę oraz wysunąć go do przodu;
  • wózki widłowe wysokiego składowania —wyróżniają się szerokim zakresem manewrowania.

Czym różnią się uprawnienia na wózki widłowe?

Obecnie wyróżniamy dwie kategorie zezwoleń na obsługę wózków widłowych. Jedna z nich to uprawnienia zezwalające na korzystanie z wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia, które posiadają zmienny wyciąg oraz umożliwiają podniesienie osoby wraz z ładunkiem. Drugą grupę stanowią pozwolenia na kierowaniem wózkiem widłowym z mechanicznym napędem podnoszenia ze stałym wysięgiem. 

Wybierając kurs na wózki widłowe, warto zastanowić się jakim typem pojazdów chcemy posługiwać się w przyszłości.

Czy zdobycie uprawnień na operatora wózka widłowego to warunek konieczny do podjęcia zatrudnienia?

Co prawda w polskim prawie istnieją sytuacje, w których ukończenie kursu oraz zdanie egzaminu przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego nie są wymagane, ale warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Jest to bardziej korzystna opcja ze względu na fakt, że od 15.01.2018 r., można zdobyć nowe kwalifikacje bezterminowe. To bardzo duże udogodnienie dla operatorów.

Przejdźmy jednak do szczegółów. Niektórzy pracodawcy umożliwiają zdobycie uprawnień zakładowych. W tym celu nowy pracownik musi zdać egzamin przeprowadzony przez pracodawcę. Pozytywny wynik zostaje udokumentowany wydaniem pozwolenia na obsługę wózków widłowych wyłącznie na terenie przedsiębiorca. Osoba, która posiada taki rodzaj uprawnień nie może świadczyć pracy w tym zakresie na rzecz innej firmy, by sobie np. dorobić. Co ważne, takie zezwolenie traci ważność wraz ze złożeniem wypowiedzeniem przez jedną ze stron.

Drugą sytuacją, w której zdanie egzaminu zewnętrznego nie jest wymagane to obsługa ręcznych wózków paletowych. Ustawodawca uznał, że obsługa tego rodzaju maszyn jest na tyle prosta, iż wystarczy udzielenie krótkiego instruktażu na terenie firmy.

Back To Top