Skip to content
kursy na wózki widłowe,uprawnienia na wózki widłowe,szkolenia operatorów wózków widłowych,kursy na widlaki

Czy ukończenie kursu na wózki widłowe jest konieczne, by zdobyć uprawnienia?

W ostatnich kilku latach kurs na wózki widłowe to jedno z najczęściej wybieranych szkoleń zawodowych. Masowo uczestniczą w nim osoby wchodzące na rynek pracy, jak i wieloletni pracownicy sklepów wielko powierzchniowych czy magazynów. Ośrodki szkoleniowe prześcigają się w ofertach, by przyciągnąć do siebie jak najwięcej osób. Kuszą promocjami, znacznymi zniżkami czy też innymi benefitami. Przyszli kursanci stoją przed ogromnym dylematem. Zastanówmy się skąd tak duże zainteresowanie właśnie tym kursem i czy jest on niezbędny, by zdobyć uprawnienia na wózek widłowy.

Przeglądając oferty pracy można zauważyć ogromny popyt na osoby posiadające uprawnienia do obsługi różnych maszyn i pojazdów. Pośród wiele ogłoszeń jest skierowanych do ludzi z uprawnieniami na wózki widłowe. Skąd tak duże zapotrzebowanie? Wszystko zawdzięczamy wzrostowi koniunktury gospodarczej. Analizując różne czynniki, można zaobserwować, że sytuacja sprzyja rozkwitowi handlu. W rezultacie powstają ogromne centra logistyczne, magazyny oraz centra handlowe. Aby sprawnie przetransportować na dużym obszarze ciężkie paczki, palety czy kartony znacznych rozmiarów, najczęściej korzysta się z wózków widłowych. Co więcej, wiele mniejszych zakładów produkcyjnych również wykorzystuje tego rodzaju maszyny, by ułatwić pracę swoim pracownikom.

Kto może zostać uczestnikiem szkolenia na wózek widłowy?

Z oferty ośrodków szkoleniowych może skorzystać praktycznie każdy niezależnie od swojej aktualnej sytuacji zawodowej czy płci. Warunków uprawniające do zapisu nie są restrykcyjne. Trzeba mieć ukończone 18 lat oraz posiadać minimum podstawowe wykształcenie. Istotnym aspektem jest również dobry stan zdrowia oraz sprawność psychoruchowa. Przeciwwskazaniami do podjęcia nauki są: zaburzenia psychiczne, wady wzroku i słuchu, a także problemy z koordynacją ruchową.

Czy ukończenie kursu na wózki widłowe jest konieczne, by zdobyć uprawnienia?

Umiejętność obsługi wózka widłowego nie jest równoznaczna z posiadaniem uprawnień, podobnie jak ukończenie szkolenia. Co zatem umożliwia rozpoczęcie pracy na stanowisku operatora? Każdy, kto marzy o podjęciu zatrudnienia w tym fachu musi zdać egzamin. Pozytywny wynik egzaminu przeprowadzonego przez Komisję Dozoru Technicznego zapewnia zdobycie uprawnień na wózek widłowy.

Należy również podkreślić, że samo uczestnictwo w kursie na wózek widłowy nie jest obowiązkowe. Może się zdarzyć, że kandydat na operatora posiada wystarczającą wiedzę i umiejętności z tego zakresu.

Osoba, która rezygnuje ze szkolenia jest jednak zobowiązana do wykonania badań lekarskich, uiszczenia opłaty egzaminacyjnej oraz zapewnienia sprawnego sprzętu i miejsca, w którym można przeprowadzić egzamin.

Jakie jeszcze kwalifikacje mogą się okazać przydatne na rynku pracy?

Aby podjąć najbardziej korzystną decyzją, najlepiej często przeglądać oferty pracy. To właśnie one są prawdziwą kopalnią wiedzy, jeśli chodzi o preferencje pracodawców. Wśród ogłoszeń można znaleźć wiele propozycji dla operatorów żurawi HDS czy też operatorów ładowarek.

Back To Top