Skip to content
kursy na hds,uprawnienia na hds,kursy na żurawie samochodowe,szkolenia na dźwigi hds

Co to jest HDS?

W branży budowlanej ciężko sobie wyobrazić przeprowadzenie robót bez HDS. To dzięki niemu łatwiej jest przetransportować kontener, materiały budowlane czy maszyny, które nie zmieszczą się na zwykłej przyczepie doczepionej do samochodu. Ten wynalazek doceniły również inne gałęzie gospodarki. Zobaczmy zatem co to jest HDS i do czego służy.

HDS wszechstronny pojazd do zadań specjalnych

HDS to hydrauliczny dźwig samochodowy, który zrewolucjonizował transport. Samobieżne dźwigi oraz żurawi zainstalowane w samochodzie ciężarowym to praktycznie nieograniczone możliwości ładunku i rozładunku. Jego największym atutem jest duży udźwig umożliwiający przetransportowanie urządzeń czy materiałów o znacznych wymiarach i ogromnej masie. Kolejną zaletą tego wszechstronnego pojazdu jest szybkie przemieszczenia się po drogach. Bez niego transport ciężki borykałby się z wieloma problemami.

Transport HDS stwarza wiele możliwości, dlatego został doceniony w wielu gałęziach gospodarki. Wyróżniamy kilka typów dźwigów HDS, które z powodzeniem ułatwiają prace wysokościowe oraz transportowe. Oto kilka z nich:

  • Leśnictwo korzysta z HDS do wycinki drzew, dzięki specjalnym chwytakom w szybki sposób można przenieść drewno.
  • Firmy transportowe często oferują również transport HDS, by zwiększyć swą atrakcyjność na rynku. Tutaj hydrauliczny dźwig samochodowy jest zamontowany tuż za siedzeniem kierowcy.
  • HDS zainstalowany na podwoziu pojazdu ułatwia ogólne prace wysokościowe wykonywane w poziomie i w pionie.

Uniwersalne zastosowanie pojazdów zawierających HDS sprawia, że transport ciężkich przedmiotów i urządzeń staje się bardziej ekonomiczny. Tylko jeden samochód bierze udział w trzy-etapowym procesie logistycznym. Tym samym  wszelkiego rodzaju dźwigi, wózki widłowe oraz innego maszyny stają się nieużyteczne podczas załadunku, transportu, a także rozładunku. Dzięki takiemu rozwiązaniu praca staje się szybsza, bardziej komfortowa i na dodatek tańsza.

HDS to nie tylko transport. Idealnie sprawdza się również w robotach prowadzonych na miejscu, w których konieczne jest użycie dźwigu. Z jego pomocą można sprawnie przenosić palety, metalowe części konstrukcji czy też różnego rodzaju surowce, co w znaczny sposób wpływa na efektywność pracowników. Warto nadmienić, że branża reklamowa również doceniła zalety transportu HDS, wykorzystując go do montażu wielkoformatowych reklam.

Hydrauliczne dźwigi samochodowe można wyposażyć w przeróżne akcesoria w zależności od indywidualnych potrzeb. W rezultacie świetnie nadają się do transportu zróżnicowanych ładunków. Można się pokusić o stwierdzenie, że nie posiadają żadnych ograniczeń.

Transport HDS Twoja szansa na rynku pracy

Analizując nieskończone możliwości, jakie daje HDS, warto je wykorzystać do prywatnych celów. Jak widać zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi, nieustannie rośnie, dlatego też warto otworzyć własną działalność oferującą tego rodzaju transport lub poszukać nowej pracy. Przydatny okaże się tu kurs HDS, dający uprawnienia do wykonywania zawodu operatora żurawia przenośnego. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej, a następnie kończy egzaminem przed Urzędem Dozoru Technicznego. Zaświadczenie kwalifikacyjne jest ważne przez 10 lat z możliwością przedłużenia terminu na kolejny okres.

 

Back To Top