Jak odróżnić ładowarkę teleskopową od wózka widłowego?
Co to jest ładowarka teleskopowa?
Ładowarka teleskopowa jest samobieżną maszyną wykorzystywaną głównie w budownictwie i górnictwie, a głównym jej zadaniem jest załadunek urobku z użyciem łyżki na inny środek transportu np. przyczepę. Ładowarki zajmują się nie tylko modelowaniem i plantowaniem gruntu oraz jego odspajaniem, ale służą również do samego jego transportu. Zamiast łyżki na końcu wysięgnika może być zamontowany inny osprzęt roboczy np. widły do podnoszenia ładunków spaletyzowanych i wtedy nasza ładowarka spełnia funkcję wielozadaniowego nośnika osprzętu tzw. WNO.
Czym jest wózek widłowy ze zmiennym wysięgiem?
Wózek jezdniowy podnośnikowy ze zmiennym wysięgiem zwany potocznie ładowarką teleskopową jest urządzeniem technicznym służącym do podnoszenia ładunków na wysokość umożliwiającą jego odkładanie i pobieranie za pomocą wysuwanego teleskopu zakończonego np. widłami. Zamiast wideł może być też zamontowany inny wymienny osprzęt roboczy np. platforma z koszem do podnoszenia osób oraz wciągarka z hakiem i wtedy wózek praktycznie pełni funkcję żurawia samojezdnego do podnoszenia ładunków za pomocą haka i zawiesia. Wózek podlega pod Dozór Techniczny zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2012 r. (Dz.U. 2012 Poz. 1468) i powinien przechodzić badania okresowe i doraźne eksploatacyjne, wykonywane przez inspektora jednostki Dozoru Technicznego.
Kto wydaje uprawnienia do obsługi ładowarek teleskopowych WNO oraz wózków widłowych ze zmiennym wysięgiem?
Uprawnienia do obsługi ładowarek teleskopowych wydaje Sieć Badawcza Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny WIT z Warszawy (dawna nazwa to Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego IMBiGS). Aby móc obsługiwać ładowarkę teleskopową należy uzyskać uprawnienia wydane przez WIT w zakresie obsługi wielozadaniowych nośników osprzętów WNO lub ładowarek jednonaczyniowych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 29 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Poz. 1461).
Uprawnienia na ładowarki teleskopowe czyli wózki widłowe ze zmiennym wysięgiem zwane potocznie Manitou wydaje jednostka Dozoru Technicznego UDT, TDT lub WDT. Kwalifikacje wydawane są na podstawie Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. Zaświadczenie kwalifikacyjne uprawnia z automatu do obsługi zwykłych wózków widłowych sterowanych z fotela lub z poziomu roboczego oraz wózków, w których operator jest podnoszony do góry wraz z ładunkiem. Posiadając uprawnienia UDT do obsługi wózków widłowych ze zmiennym wysięgiem nie można obsługiwać ładowarek teleskopowych budowlanych, co działa również w drugą stronę.
Jaka jest różnica między ładowarką, a wózkiem widłowym?
Jeśli kolumna teleskopowa zmiennego wysięgu zamontowana jest z przodu przed kabiną operatora to jest to ładowarka teleskopowa budowlana, jeśli z boku kabiny operatora lub z tyłu maszyny, jest to wózek widłowy. Wózek widłowy wtedy podlega pod Dozór Techniczny i należy zgłosić go do Dozoru oraz zapewnić uprawnioną obsługę operatorską i konserwatorską. Jeśli zaś jest to ładowarka teleskopowa budowlana, nie trzeba jej zgłaszać do Dozoru Technicznego, a uprawnienia do obsługi wydaje WIT z W-wy.
Warto jeszcze wspomnieć, iż w Deklaracji zgodności producenta wózka jezdniowego podnośnikowego można spotkać przywołane normy z serii PN-EN 1459, a klasyfikacja wózków jest określona w międzynarodowej normie ISO 5053-1. Definicja ładowarek teleskopowych jest określona w normach z serii PN-EN ISO 6165; ISO 7131 oraz 474-3. Tak więc po zapoznaniu się z Deklaracją zgodności wydaną przez producenta naszego urządzenia i przywołanymi w niej odpowiednimi normami, możemy stwierdzić czy mamy do czynienia z wózkiem widłowym czy też ładowarką teleskopową budowlaną.