Skip to content

Dlaczego powinieneś kochać swoją pracę?

Kiedy dorastamy wiele słyszymy o tym, że w pracy powinniśmy zajmować się tym co kochamy. Dlaczego jest to takie istotne? Istnieje kilka ważnych powodów dla który powinniśmy kochać swoją pracę, a oto kilka z nich:

Po pierwsze: Dużą część swojego życia spędzamy pracując. Podczas gdy większość z nas pracuje 8 godzin dziennie, są również tacy którzy w pracy spędzają po kilkanaście godzin na dobę. Jeżeli nie będziesz kochał tego co robisz, będzie ci ciężko w życiu – możesz czuć się przygnębiony i niespełniony. To nie jest sposób na życie.

Po drugie: Jeżeli nie będziesz kochał swojej pracy, będzie ci bardzo ciężko inwestować w dalszy rozwój kariery: dodatkowe szkolenia i kursy zawodowe, konferencje, certyfikaty i im podobne. Trudno sobie wyobrazić osobę, która będzie inwestować swój czas i pieniądze w coś, czego tak naprawdę nie lubi. Jeżeli będziesz kochać swoją pracę, łatwiej będzie ci inwestować w rozwój.

Po trzecie: Nigdy nie będziesz naprawdę świetny w tym co robisz. Jeśli nie masz pasji do pracy, nie będziesz poświęcał czasu i energii na zwiększanie swoich umiejętności. Nie będzie ci zależało na tym, aby być coraz lepszym i lepszym w tym co robisz.

Po czwarte: Jeżeli nie kochasz swojej pracy, trudno ci będzie awansować. To się wiąże bezpośrednio z punktem drugim i trzecim. Tylko mało rozgarnięty szef awansuje kogoś, kto nie zwiększa swoich umiejętności i nie ma zamiaru się rozwijać.

Po piąte: Będziesz czuł brak spełnienia. Jeżeli pracujesz i robisz coś czego nie kochasz, będziesz się zawsze czuł, jakby ci czegoś brakowało. Każdy dzień w pracy będziesz spędzać spoglądając na zegar, wyczekując momentu w którym będziesz mógł w końcu wyjść do domu. Chyba nikt z nas nie chce spędzać tak życia w oczekiwaniu na emeryturę?

Co zrobić, jeżeli nie kochamy swojej pracy?

Powinieneś pomyśleć jak zmienić ten stan rzeczy – jak w końcu zacząć robić to co kochasz? Pracując tylko od poniedziałku do piątku możesz się wybrać do szkoły zaocznej i zacząć się kształcić w pożądanym kierunku. Zajęcia w takich szkołach zazwyczaj odbywają się w weekendy, najczęściej w sobotę i niedzielę. Jeżeli masz maturę możesz się wybrać do technikum zaocznego lub na studia zaoczne.

Możesz też dokształcać się przy pomocy kursów zawodowych i szkoleń. Z comiesięcznej wypłaty odkładaj niewielką kwotę z której sfinansujesz praktyczny kurs zawodowy – składający się zarówno z zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Zazwyczaj jeden kurs zawodowy lub szkolenie z certyfikatem kosztuje kilkaset złotych, więc możesz się zapisywać nawet na kilka kursów rocznie, rozwijając swoją karierę w kierunku którego pożądasz.

Dzięki temu w kilka lat zdobędziesz doświadczenie i umiejętności, które pozwolą ci zacząć pracę w tym co kochasz.

Back To Top