Czy pracownik może odmówić udziału w szkoleniu, na które skierował go pracodawca?
Czym jest szkolenie lub kurs zawodowy?
Szkolenia i kursy zawodowe to poza szkolne formy kształcenia osób dorosłych, mające na celu ugruntowanie i uzupełnienie wiedzy oraz umiejętności wymaganych do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Są to zwykle szkolenia, których programy szkoleń obejmują zajęcia teoretyczno – praktyczne i trwają zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin dydaktycznych. Takie kursy są zakończone egzaminami Państwowymi i po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu otrzymuje się zwykle kwalifikacje do wykonywania określonego zawodu. W Polsce aby wykonywać nie które zawody wymagane są odpowiednie kwalifikacje zawodowe, które uzyskuje się poprzez ukończenie specjalistycznych kursów przygotowujących do egzaminów przed kwalifikacyjnymi komisjami egzaminacyjnymi.
Do wykonywania jakich zawodów są wymagane kwalifikacje?
Przykładami zawodów, w których wymaga się posiadania odpowiednich kwalifikacji wydanych np. przez Urząd Dozoru Technicznego UDT, zalicza się zawód operatora wózka widłowego, suwnicy, żurawia, podestu ruchomego czy dźwigu budowlanego. Kolejnymi zawodami, w których wymaga się posiadania określonych kwalifikacji wydanych np. przez Kwalifikacyjne Komisje Energetyczne są palacz pieców CO, elektryk czy też gazownik. Szkolenie zawodowe możemy ukończyć za własne pieniądze lub też na taki kurs może skierować nas pracodawca, który pokrywa wszystkie koszty związane z organizacją całe procesu kształcenia wraz z egzaminem.
Czy pracownik może odmówić udziału w szkoleniu, na które skierował go pracodawca?
Pracownik może odmówić udziału w szkoleniu, na które skierował go pracodawca i które nie jest niezbędne do wykonywania określonego zawodu, a pracodawca nie może go zmusić aby brał w nim udział, gdyż byłaby to daleko idąca ingerencja w jego życie prywatne. Jeśli natomiast do wykonywania określonego zawodu wymagane jest ukończenie szkolenia zawodowego, pracodawca może od nas wymagać ukończenia takiego kursu, gdyż jeśli go nie ukończymy nie będziemy mogli wykonywać w pełni swoich obowiązków pracowniczych. Pracodawca może zwolnić takiego pracownika lub przenieść go na inne stanowisko pracy zgodnie z jego kwalifikacjami zawodowymi, jeśli ten odmówi udziału w obowiązkowym szkoleniu nadającym odpowiednie kwalifikacje w danym zawodzie.
Warto podnosić swoje kwalifikacje, zwłaszcza poprzez szkolenia zawodowe finansowane ze środków pracodawcy. Certyfikaty jakie otrzymamy po ukończonym kursie są imienne, czyli wystawiane są na osobę biorącą udział w szkoleniu. Warto również porozumieć się z pracodawcą, aby nawet po ustaniu stosunku pracy zdobyte kwalifikacje zostały nam wydane, gdyż są honorowane na terenie całej Polski oraz u innych pracodawców, a nawet w państwach członkowskich UE.