Skip to content
czy pracownik musi podpisać umowę lojalkę z pracodawcą, który skierował go na kurs?

Czy pracodawca może zawrzeć z pracownikiem skierowanym na szkolenie umowę szkoleniową tzw. lojalnościową?

Czy pracodawca jest zobowiązany podnosić kwalifikacje zawodowe pracownika?

Zgodnie z art. 17 Ustawy Kodeks Pracy, pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych, zwłaszcza związanych z ich pracą zawodową. Taka sytuacja ma na przykład miejsce w przypadku, gdy pracodawca rozszerzył zakres obowiązków pracowniczych, a w związku przepisami prawa do wykonywania tych czynności wymagane są określone kwalifikacje zawodowe. Typowym przykładem takiej sytuacji jest np. rozszerzenie pracownikowi gospodarczemu w firmie zakresu obowiązków o czynności zawiązane z obsługą pieca wodnego CO. Pracownik wtedy wykonuje typowe czynności palacza pieców centralnego ogrzewania, a zgodnie z Ustawą Prawo Energetyczne do wykonywania tego zawodu są wymagane kwalifikacje. Pracodawca jest zobowiązany skierować takiego pracownika na specjalistyczne szkolenie zakończone egzaminem nadającym kwalifikacje palacza CO.

Często pracodawca, który kieruje na szkolenie pracownika w celu podniesienia jego kwalifikacji zawodowych, zawiera z nim umowę szkoleniową tzw. umowę lojalnościową, która zobowiązuje pracownika do pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą przez okres w niej wskazany.

Czym jest umowa szkoleniowa – lojalnościowa między pracodawcą, a pracownikiem?

Umowa szkoleniowa jest zawierana z pracownikiem, którego pracodawca skierował na szkolenie podnoszącego jego kwalifikacje zawodowe niezbędne do wykonywania określonej pracy na rzecz pracodawcy. Umowa szkoleniowa zwane potocznie lojalką, powinna być zawarta na piśmie oraz przed rozpoczęciem szkolenia podnoszącego jego kwalifikacje. Taka umowa zawierana jest na okres do 3 lat i zobowiązuje ona pracownika do pozostania w stosunku pracy z pracodawcą, celem odpracowania kosztów poniesionych przez pracodawcę w związku ze skierowaniem pracownika na szkolenie. W takiej umowie zawarte są wzajemne prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika oraz mogą być zapisane dodatkowe świadczenia przysługujące pracownikowi wynikające z Kodeksu Pracy.

Nie ma obowiązku zawierania umowy szkoleniowej, jeżeli pracodawca nie wymaga od pracownika do pozostawania z nim w stosunku pracy, po ukończeniu szkolenia podnoszącego jego kwalifikacja zawodowe.

Czy pracodawca może zawrzeć umowę szkoleniową z pracownikiem skierowanym na szkolenie podnoszące jego kwalifikacje zawodowe?

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem skierowanym za jego zgodą na szkolenie podnoszące jego kwalifikacje zawodowe umowę szkoleniową tzw. lojalkę, ale nie może go zmusić do jej podpisania. Głównym celem zawierania umowy szkoleniowej jest jak najdłuższe zatrzymanie pracownika u obecnego pracodawcy, który zainwestował w niego podnosząc jego kwalifikacje zawodowe poprzez liczne szkolenia zawodowe. W przypadku zerwania umowy przez pracownika przed czasem na jaki została zawarta, pracodawca może obciążyć kosztami pracownika za sfinansowane szkolenia z budżetu firmy. Wysokość opłaty i sposób jej spłaty zależy w głównej mierze od treści umowy, ale zwykle wysokość spłaty jest obliczana proporcjonalnie co do długości trwania umowy.

Wzór umowy szkoleniowej zawieranej między pracodawcą, a pracownikiem w celu podniesienia jego kwalifikacji zawodowych.

Zapisy w umowie szkoleniowej tzw. lojalce zależą w głównej mierze od ustaleń między pracodawcą, a samym pracownikiem. Ważne jest aby ustalone w niej zasady i reguły nie były mniej korzystne dla pracownika, niż gwarantuje mu to Kodeks Pracy. Poniżej do pobrania gotowy wzór umowy szkoleniowej tzw. lojalki zawieranej z pracownikiem kierowanym na szkolenie podnoszące jego kwalifikacje wymagane do wykonywania określonego zawodu.

Do pobrania: wzór umowy szkoleniowej zawieranej z pracownikiem w celach podniesienia jego kwalifikacji zawodowych.

 

 

Kliknij, aby ocenić ten wpis
[Oceny: 0 Średnia: 0]
andrzej kalemba wieluń

Zawodowo od 20 lat zajmuje się organizacją kursów i szkoleń zakończonych egzaminami przed Kwalifikacyjnymi Komisjami Egzaminacyjnymi UDT, TDT oraz Energetycznymi. Wieloletni wykładowca - instruktor na kursach operatorów urządzeń dźwigowych.

Back To Top