Skip to content
jakie uprawnienia do obsługi agregatów prądotwórczych

Co to jest agregat prądotwórczy i czy do jego obsługi wymagane są uprawnienia?

Co to jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy najprościej ujmując służy do wytwarzania energii elektrycznej i szczególnie wykorzystywany jest wszędzie tam gdzie występują braki w dostawie energii elektrycznej przez zakłady energetyczne. Agregat prądotwórczy jest zbudowany przede wszystkim z prądnicy napędzanej sinikiem spalinowym benzynowym lub diesla oraz posiada również system sterowania kontrolujący jego parametry techniczne czyli odpowiednie napięcie oraz natężenie prądu.

Gdzie najczęściej znajduje zastosowanie agregat prądotwórczy?

Agregaty znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie nie występuje napowietrzna linia energetyczna lub gdy jej parametry techniczne są nie wystarczające np. do zasilania imprez plenerowych, placów budowy, terenów rolniczych, szpitali, stacji paliw oraz wszędzie tam gdzie nagły zanik napięcia mógłby być bardzo szkodliwy dla danego przedsięwzięcia. Najnowsze agregaty mają specjalne zabezpieczenie zwane SZR, które po nagłym zaniku napięcia uruchamiają go automatycznie powodując, iż braki w zasilaniu są chwilowe. Również agregaty prądotwórcze są wykorzystywane przez służby takie jak Policja i Straż Pożarna w trakcie prowadzenia swoich działań ratowniczo – gaśniczych.

Czy do obsługi agregatów prądotwórczych są wymagane uprawnienia?

Tak, do obsługi agregatów prądotwórczych są wymagane kwalifikacje czyli uprawnienia, zgodnie z przepisami prawa czyli Ustawą Prawo Energetyczne z dnia 10.04.1997 r., która mówi o tym, iż agregat prądotwórczy jest urządzeniem elektroenergetycznym zwanym zespołem prądotwórczym.

Jak zdobyć uprawnienia na agregat prądotwórczy?

Aby zdobyć uprawnienia do obsługi agregatów prądotwórczych należy ukończyć kurs i uzyskać pozytywny wynik egzaminu przed Kwalifikacyjną Komisją Energetyczną. Wcześniej osoba biorąca udział w szkoleniu otrzymuje na e-maila obszerne materiały szkoleniowe oraz link do filmu instruktażowego w celu samokształcenia, a tematyka egzaminu jest zawarta w materiałach szkoleniowych. Egzamin ma formę ustną i sprawdza przyswojoną wiedzę teoretyczno – praktyczną. Zgodnie z najnowszym Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2022 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci uprawnienia do obsługi agregatów prądotwórczych można zdobyć w formie online. Świadectwo kwalifikacji uprawniające do obsługi zespołów prądotwórczych czyli agregatów bez ograniczenia mocy jest ważne przez okres 5 lat od dnia jego wydania.

 

Kliknij, aby ocenić ten wpis
[Oceny: 0 Średnia: 0]
Back To Top