Skip to content
czym są specjalistyczne urządzenia transportowe SUT?

Czym są Specjalistyczne Urządzenia Transportu Ciągłego i Bliskiego tzw. SUT?

Co oznacza skrót SUT?

Skrót SUT oznacza Specjalistyczne Urządzenia Transportowe. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 20 września 2006 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie projektowania, wytwarzania, eksploatacji, naprawy i modernizacji specjalistycznych urządzeń transportu ciągłego i bliskiego (Dz. U. Nr 179 Poz. 1320) wyróżniamy Specjalistyczne Urządzenia Transportu Ciągłego i Bliskiego.

Specjalistyczne Urządzenia Transportu Ciągłego służą do przemieszczania i transportowania materiałów jednostkowych lub masowych w sposób ciągły po określonej trasie lub wytyczonym torze i są instalowane w ciągach technologicznych portowych baz przeładunkowych wchodzących w zakres obsługi żeglugi morskiej, śródlądowej transportu kolejowego lub drogowego. Do SUT transportu ciągłego możemy zaliczyć m. inn. wyładowarki i wywrotnice wagonów, zwałowarki, wyładowarki okrętowe, przenośniki, podajniki, itp.

Specjalistyczne Urządzenia Transportu Bliskiego służą do przemieszczania ładunków lub osób w zasięgu ograniczonym. Przeważnie poruszają się w pionie, poziomie lub pod pewnym kątem. Do SUT transportu bliskiego zaliczamy m. inn. przeciągarki do przemieszczania wagonów po torach, żurawie kolejowe, wyciągi statków, dźwigniki do podnoszenia pojazdów kolejowych, itp.

Czy Specjalistyczne Urządzenia Transportu Ciągłego i Bliskiego podlegają pod Dozór Techniczny?

Wywrotnice i wyładowarki wagonów, zwałowarki, przeciągarki wagonów po torach oraz inne SUT podlegają pod Transportowy Dozór Techniczny TDT zgodnie zgodnie z zał. nr 2 do Rozporządzenia Ministra Transportu z dn. 20.09.2006 r. z którego wynika, iż wywrotnice i wyładowarki wagonów, zwałowarki oraz przeciągarki wagonów po torach podlegają pod dozór pełny i powinny przechodzić co rok badania techniczne przeprowadzane przez inspektora TDT. Natomiast przeglądy konserwacyjne, które są wykonywane przez osobę posiadającą uprawnienia konserwatora tych urządzeń, powinny być dokonywane co 30 dni zgodnie z zał. nr 1 do Rozporządzenia Ministra Transportu z dn. 20.09.2006 r. chyba, że instrukcja eksploatacji producenta tych urządzeń przewiduje inaczej.

Czy do obsługi i konserwacji SUT zwałowarek, wyładowarek, wywrotnic i przeciągarek wagonów są wymagane uprawnienia?

Do obsługi i konserwacji wywrotnic wagonów, wyładowarek wagonów, zwałowarek oraz przeciągarek do przemieszczania wagonów po torach są wymagane kwalifikacje, które wydaje Transportowy Dozór Techniczny TDT. Uprawnienia są wydawana na podstawie Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz.U. 2019 poz. 1008).

Jaki jest okres ważności uprawnień na obsługę i konserwacje zwałowarek, wyładowarek, wywrotnic i przeciągarek wagonów?

Zgodnie z zał. nr 3 do Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. kwalifikacje TDT do obsługi i konserwacji zwałowarek, wyładowarek, wywrotnic i przeciągarek wagonów po torach kolejowych są ważne 10 lat. Wyjątkiem są kwalifikacje na konserwacje przeciągarek wagonów po torach, które są ważne przez okres 5 lat. Aby przedłużyć ważność kwalifikacji TDT na obsługę i konserwację tych urządzeń, należy złożyć do TDT wniosek o przedłużenie na trzy miesiące przed datą ich ważności.

Kliknij, aby ocenić ten wpis
[Oceny: 1 Średnia: 5]
Back To Top