Skip to content

Organizujemy kursy na obsługę sprężarek, wentylatorów, ssaw i dmuchaw.

Kurs obsługi sprężarek, ssaw, wentylatorów i dmuchaw.

Szkolenie i egzamin on-line w zakresie uzyskania świadectwa kwalifikacji na stanowisku eksploatacji sprężarek, wentylatorów, ssaw i pomp.

Opis przebiegu kursu.

Czas trwania kursu

Kurs obsługi sprężarek, dmuchaw, pomp i ssaw wraz z egzaminem końcowym trwa 1 dzień i jest prowadzony w formie on-line. Wcześniej słuchacz otrzymuje materiały szkoleniowe do samokształcenia.

Warunki przyjęcia na kurs

Aby zostać przyjętym na kurs należy mieć ukończone 18 lat, minimum wykształcenie podstawowe oraz posługiwać się językiem Polskim w stopniu komunikatywnym lub zapewnić na egzamin tłumacza przysięgłego.

Rodzaj uzyskanych uprawnień

Po ukończonym szkoleniu i zdanym egzaminie z wynikiem pozytywnym, osoba kończąca kurs otrzymuje uprawnienia na sprężarki o mocy pow. 20 kW oraz dmuchawy, pompy, wentylatory i ssawy o mocy pow. 50 kW.

Czas ważności uprawnień

Uprawnienia w formie świadectwa kwalifikacji Grupy II w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci cieplnych są ważne przez okres 5 lat i należy je odnawiać.

Przebieg szkolenia oraz egzaminu

Szkolenie oraz cały egzamin prowadzony jest w formie on-line i wystarczy zwykły laptop z kamerą i mikrofonem lub tablet, a nawet smartfon. Wcześniej osoba chcąca brać udział w szkoleniu otrzymuje na e-maila obszerne materiały szkoleniowe. Szkolenie jest 1-dniowe i od razu tego samego dnia jest zakończone egzaminem.

Program szkolenia na obsługę sprężarek, dmuchaw, ssaw i wentylatorów:

  • przepisy ogólne i wybrane zagadnienia
  • obowiązki osób na stanowisku eksploatacji E i dozoru D
  • organizacja pracy przy sprężarkach i instalacjach sprężonego powietrza
  • ssawy, wentylatory i dmuchawy
  • instrukcje eksploatacji producentów
  • BHP, ochrona p/poż

Uzyskując kwalifikacje w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci cieplnych można obsługiwać lub konserwować sprężarki i instalacje sprężonego powietrza oraz ssawy, wentylatory i dmuchawy. Uprawnienia na sprężarki są honorowane na terenie całej Polski. Zgodnie z najnowszą Ustawą Prawo energetyczne, wskazane jest aby osoby chcące zdobyć uprawnienia na sprężarki miały wykształcenie kierunkowe energetyczne lub pokrewne. W przypadku braku takiego wykształcenia wymagane jest poświadczenie stażu na stanowisku eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci cieplnych – Gr 2

Kursy na sprężarki, instalacje sprężonego powietrza, ssawy, dmuchawy oraz wentylatory prowadzimy na terenie następujących miast Łódź, Warszawa, Poznań, Opole, Wrocław, Gdańsk, Częstochowa, Piotrków Trybunalski, Bełchatów, Bydgoszcz oraz Kielce.

Uprawnienia Energetyczne E2 na sprężarki przemysłowe.
Uprawnienia Energetyczne E2 na dmuchawy przemysłowe.
Uprawnienia Energetyczne E2 na pompy przemysłowe.
Uprawnienia Energetyczne E2 na wentylatory przemysłowe.

Czym jest sprężarka? Podział i klasyfikacja sprężarek.

Sprężarka to maszyna energetyczna. Jej kluczowe zadania to podwyższenie ciśnienia gazu lub powietrza i usprawnienie jego przepływu. Sprężarki możemy sklasyfikować, uwzględniając zróżnicowane parametry. Poniżej uproszczony podział.

Ze względu na typ konstrukcji możemy podzielić maszyny na sprężarki wyporowe i sprężarki przepływowe. Oto przykładowe rodzaje:

  • sprężarka odśrodkowa — podnosi ciśnienie, zwiększając ciśnienie powietrza, inaczej nazywa się ją sprężarką dynamiczną; idealnie sprawdza się w sytuacjach, w których wymagane jest korzystanie z nieskazitelnie czystego powietrza; maszyna jest bezolejowa, a obieg powietrza i substancje smarne są od siebie oddzielone; nie wymaga częstego serwisowania;
  • sprężarka śrubowa rotacyjna — jest to maszyna wyporowa, sprężanie odbywa się za sprawą dwóch wirników, które obracają się w przeciwnych kierunkach; często korzysta się z nich w przemyśle (zakres mocy 11 — 250 kW); sprężone powietrze może być zanieczyszczone przez olej lub wilgotne, dlatego czasami wymagane jest uzdatnianie sprężonego powietrza, czyli oczyszczanie z toksyn i nadmiaru wody;
  • sprężarka tłokowa — często nazywa się ją sprężarką wyporową; jej działanie jest bardzo proste: maszyna pobiera powietrze, które za pomocą tłoku zmniejsza swoją objętość i zwiększa ciśnienie.

Biorąc pod uwagę stosunek sprężania, wyróżniamy:

  • dmuchawy, ssawy
  • kompresory,
  • wentylatory.

Analizując liczbę stopni, sprężarki dzielimy na:

  • jednostopniowe,
  • dwustopniowe.

Kolejnym parametrem, który zasługuje na uwagę jest mobilność. Tutaj obserwuje się podział na:

  • sprężarki przewoźne,
  • sprężarki stacjonarne.

Innym kryterium, które można zastosować jest rodzaj napędu, wymienia się:

  • sprężarki elektryczne,
  • sprężarki ręczne.

Ostatnim wyróżnikiem jest rodzaj sprężanego czynnika:

  • sprężarka gazowa,
  • sprężarka powietrza.

Podczas pracy sprężarka wydziela dużo ciepła, dlatego niezbędny w tej sytuacji jest układ chłodniczy. Jednym z najważniejszych jego elementów jest pompa do wody. Bez niej może dojść do przegrzania maszyny, a w najgorszym wypadku do zatarcia napędu.

Do czego służą sprężarki?

Sprężarki to maszyny wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle, gospodarstwach domowych, transporcie materiałów sypkich oraz w technice. Maszyny, które znalazły zastosowanie w przemyśle, służą m.in. do napędzania narzędzi, malowania, podnoszenia ciśnienia w układach czy pompowania opon samochodowych. Ponadto są pomocne w przetłaczaniu gazu ziemnego oraz ładowaniu silników spalinowych. Warto podkreślić, że obsługa sprężarek przemysłowych wymaga posiadania specjalistycznych uprawnień.

Kto może wziąć udział w kursie na sprężarki, kompresory, ssawy, dmuchawy i instalacje sprężonego powietrza?

Kurs na sprężarki to propozycja dla osób, które ukończyły 18 rok życia, legitymują się wykształceniem minimum podstawowym i znają język polskim w stopniu bardzo dobrym. W przypadku obcokrajowców warunkiem koniecznym do udziału w szkoleniu jest przedłożenie poświadczenia podpisanego przez tłumacza przysięgłego.

Czego można się nauczyć podczas kursu?

Program szkolenia składa się z części teoretycznej i praktycznej. Słuchacze uczestniczą w wykładach, podczas, których poznają akty prawne dotyczące zasad eksploatacji urządzeń i instalacji sprężonego powietrza oraz przepisy BHP o P.POŻ. Ponadto kursanci zdobywają wiedzę z zakresu urządzeń służących do automatycznej regulacji powietrza, metod regulacji wydajności sprężarek i najważniejszych parametrów sprężarek, dmuchaw i ssaw. Ponadto uczą się wykonywania czynności związanych z uruchamianiem i zatrzymywaniem sprężarek różnego typu. Uczestnicy szkolenia poznają także przepisy UDT określające wymagania dla zbiorników ciśnieniowych.

W jaki sposób można zdobyć uprawnienia na sprężarki? Kurs na sprężarki kończy się egzaminem przed komisją kwalifikacyjna energetyczną. Uzyskanie pozytywnego wyniku gwarantuje zdobycie uprawnień, które są ważne przez 5 lat. Prowadzimy również kursy na obsługę sprężarek służących do napełniania przenośnych zbiorników ciśnieniowych.

Back To Top